-
Sándorné Szatmári: @Sultanus Constantinus: 1 " egy magyar anyanyelvű sosem fog olyat mondani, még véletlenül ...2024. 12. 09, 15:55 Az anyanyelvi beszélő nyomában
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A muszlimok legismertebb jelképe nem arab találmány, hanem a törökök terjesztették el. De akkor milyenek voltak korábban a muszlim szimbólumok? Több közülük máig használatos, habár a más kultúrkörökhöz tartozó emberek nem igazán ismerik őket...
A keresztről és a Dávid-csillagról már született cikk a nyesten, most pedig a harmadik nagy monoteista vallás általánosan elterjedt jelképe is sorra kerül. A kereszthez és Dávid-csillaghoz hasonlóan a félhold és csillag is jóval a hozzá kapcsolódó vallás elterjedése után vált közhasználatúvá. De akkor milyen zászlók alatt vonultak fel Mohamed próféta hívei?
Asszíriától Törökországig
A félholdat a Hold szimbólumaként már jóval az iszlám születése előtt használták. Sematikus csillagábrák ugyancsak réges-régóta jelképezik az égen a csillagokat. Mivel mind a csillag, mind a Hold a csillagászattal, az éjszakai égbolttal, vagy általánosságban az éjszakával kapcsolatos jel, nem meglepő, hogy a kettő együtt is gyakran előfordul. Ez már időszámításunk előtt is így volt, mint az a következő, nősténydémonokkal küzdő hőst ábrázoló pecsétnyomón is látható:
(Forrás: Wikimedia Commons / Rama / CC BY-SA 2.0)
A félhold és csillag csak jóval később, az Oszmán Birodalom jelképeként kapcsolódott össze az iszlámmal. Az oszmán-törökök muszlimok voltak, és a 14. századtól kezdve hódító hadjárataik során elfoglalták az arab világ számos kulturális központját, ráadásul Európában is terjeszkedtek. Így mind a muszlimok, mind a nem muszlimok egyre gyakrabban használták az oszmán-török jelképet általános muszlim jelképként. Az iszlámnak nem volt a kereszthez mérhetően egyszerű szimbóluma, így a félhold és csillag betöltötte az űrt.
Az nem teljesen világos, pontosan honnan vették az oszmán-törökök ezt a jelképet. (Egy amerikai kutató tizenegy különböző elméletet számolt össze ezzel kapcsolatosan.) Eleinte a törökök csak a félholdat használták, ez a szimbólum más korabeli muszlim népeknél is előfordult. A csillaggal ékesített változatot jóval később, valószínűleg a 17-18. században vezették be.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A félhold hatágú csillaggal Bizánc szimbólumai közé tartozott, a Bizánci Birodalom egyes pénzérméin is szerepelt a jel. Lehet, hogy innen vették át a várost korábban sikeresen meghódító törökök, de olyan feltételezés is ismert, miszerint ez a változat keleti eredetű. A perzsa Szászánida Birodalom pénzeinek szélére előszeretettel nyomtattak félhold-csillag mintákat, de ez a birodalom időben jóval az oszmán-törökök felemelkedése előtt létezett. Később, a 17. században az India nagy területeit elfoglaló, perzsa muszlim kultúrájú Mogul Birodalom uralkodói használták a félholdat nyolcágú csillaggal.
(Forrás: Wikimedia Commons / Classical Numismatic Group / CC BY-SA 3.0)
Nem a holdisten jele
Mit szimbolizál a jelkép? Legegyszerűbben magát a Holdat és a csillagokat. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a muszlimok a Holdat imádnák – a Korán külön ki is köti, hogy tilos a nap és a hold előtt leborulni (41:37). A félhold csillaggal nem szent jel az iszlámban, csak a vallás beazonosítására szolgál. Éppen ezért vannak olyan muszlimok, akik kerülik is, túl világiasnak gondolják.
Egy elterjedt magyarázat szerint a csillag öt ága az iszlám öt pillérére utal – ezek a hitvallás, a napi ötszöri ima, az adakozás, a Ramadán havi böjt és a mekkai zarándoklat. Igen ám, de mint feljebb is láthattuk, a csillag nem feltétlenül ötágú, lehet hat- vagy nyolcágú is, Malajzia zászlaján pedig egyenesen tizennégy ága van – ez Malajzia tizennégy szövetségi államára utal.
A csillag és a félhold elhelyezkedése sincsen szabványosítva. A bizánci jelkép esetében a holdsarló felfelé volt nyitott és a csillag fölötte vagy benne helyezkedett el. Ma hasonló elrendezést láthatunk Mauritánia zászlaján, de jóval gyakoribb a jobbra nyitott holdsarló.
Kalligrafikus feliratok
A szaúdi és az iráni zászlót vallási tartalma miatt nem szokás félárbocra engedni, és általánosságban is jóval kevésbé széles körben használják ezeket a lobogókat, mint más országok zászlóit, nehogy megszentségtelenedjenek. Több alkalommal is indulatokat váltott ki, amikor nyugatiak a szaúdi zászlót más országok lobogóival együtt focilabdákra nyomtatták. Mik voltak a legelső muszlim jelképek? Mohamed próféta a legkorábbi feljegyzések szerint egyszínű fekete vagy fehér, esetleg zöld zászlót használt. Ekkoriban még valóban az egyszínű zászlók voltak a leggyakoribbak, mint azt a magyar honfoglalók zászlajával kapcsolatban már láthattuk. (A fekete egyébiránt a próféta törzsének a hagyományos színe volt.)
Közkeletű elképzelés szerint Mohamed fekete zászlaján a következő felirat szerepelt fehér színnel: naszrun minAllah, azaz segítség Istentől. Ehhez az állításhoz azonban pontos forrást nem sikerült találnunk – a szófordulat mindenesetre szerepel a Koránban (61:13). Az azonban biztos, hogy máig szokás muszlim zászlókra kalligrafikus vallási feliratokat tenni. Szaúd-Arábia zászlaja például az iszlám hitvallását, a fentebb említett öt pillér egyikét tartalmazza: „Istenen kívül nincsenek más istenek, és Mohamed Isten küldötte”.
Az iráni és az iraki zászlón az „Isten [a leg]nagyobb” (Allahu akbar) felirat szerepel – az iránin egyenesen huszonkétszer, sormintaként –, az afgán zászlón pedig a hitvallás és az Isten nagyságára utaló szöveg egyaránt megtalálható. Más muszlimokhoz hasonlóan a fegyveres dzsihád hívei is előszeretettel írják ezeket a feliratokat zászlajaikra, de vannak csak rájuk jellemző mondatok is, például a „Dzsihád Isten ügyéért”.
Mennyei színek
A feliratokat nem lehet az iszlám által igen erősen tiltott bálványimádáshoz kapcsolni, hiszen nem tartalmaznak ábrázolást. Míg egy olyasféle szimbólum, mint a félhold és csillag, félreérthető lehet, egy felirat egyértelműbb. Szintén a képiség kerülése miatt használnak gyakran az iszlám szimbolizálására színeket.
A zöld szín önmagában az iszlámot jelképezi. Egy hadísz (a próféta életéről lejegyzett elbeszélés) szerint ez volt Mohamed kedvenc színe. Ennek a hadísznak azonban viszonylag bizonytalan a hagyományozói láncolata. A hadísz mellett szól viszont, hogy a zöld szín gyakran szerepel a Koránban pozitív kontextusban, például ilyen ruhákat hordanak a leírás szerint a paradicsomkertben (76:21). A zöld vallási környezetben gyakran látható együtt a tisztaság és béke fehér színével, amelyet a próféta szintén kedvelt.
Létezik egy olyan speciális színkombináció, amelyet igen gyakran használnak muszlim országok nemzeti lobogóin: fekete, fehér vagy ezüst, zöld, vörös. Ezek a színek azonban nem az iszlámra mint vallásra, hanem az arab nép egységére utalnak – pánarab színeknek nevezik őket. A pánarab színeket a huszadik század elején kezdték el használni az arab függetlenségi mozgalmak, és a különböző arab történelmi uralkodóházak színeinek felelnek meg. A muszlim, de nem arab országok – mint például Malajzia – nem élnek ezzel a kombinációval.
(Forrás: Wikimedia Commons / Flickr user Houssein / CC BY-SA 2.0)
További olvasnivaló, felhasznált irodalom (angolul)
A pánarab színekről, összehasonlító táblázatokkal
Az Oszmán Birodalom zászlói
Mai félholddal és csillaggal díszített zászlók
A Mogul Birodalomról