-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Vajon mi az angol totyogósok többségének első szava? Milyen korban kezdenek el beszélni és hány küszködik közülük kommunikációs nehézségekkel? Egy friss kutatás minderre választ ad.
Egy friss tanulmány szerint a brit gyerkőcök legtöbbje a dada szót mondja ki életében először, és – bármily meghökkentő – a mama szó csak ezután következik a sorban. Az előkelő harmadik helyet pedig a meglehetősen könnyűnek számító cat (vagyis macska) szó foglalja el.
Fény derült azonban egészen meglepő eredményekre is: akadt olyan csöppség, aki a sört (beer) értékelte olyan nagyra, hogy azt válassza élete első szóbeli megnyilvánulásának, de volt olyan is, akinek a titsup (körülbelül lerobban, elromlik) szó hagyta el elsőként a száját.
A csemeték többsége 9 és 11 hónapos kora között kezd a gügyögésről valódi beszédre áttérni, míg a gyermekek 4 százaléka olyannyira hallgatag, hogy egészen 3 éves koráig egyetlen szót sem mond ki.
A kutatás továbbá azt is megállapította, hogy a 6 hónapnál fiatalabb gyerekek többsége egyáltalán nem élvezi, ha képes könyveket nézeget a szüleivel – ez majd csak idősebb korban jelent számukra örömforrást.
Ami a beszéd során vétett hibákat illeti, 10-ből 8 szülő gondolja úgy, hogy a leghelyesebb, ha egyszerűen elismétlik a helyes formát ahelyett, hogy rámutatnának a baklövésre. Az anyukák és az apukák közül utóbbiak viselik jobban a szívükön a nyelvi korrektséget: a tanulmány szerint ők azok, akik gyakrabban kijavítgatják a nyelvi hibákat.
A The Independent által közzétett átfogó kutatás ezen felül arra is rámutatott, hogy minden hatodik csöppségnek nehézséget jelent megtanulni beszélni , és a fiúk kétszer annyit küszködnek e téren, mint lány társaik. Egészen pontosan a fiúgyerekek 22, míg a lányok 13 százalékának okoz gondot a beszéd elsajátítása. Ami talán meglepő, hogy a problémákkal küzdőknek csupán fele kap szakembertől segítséget.
A gyermekek, családok és iskolák brit érdekvédelmi szervezetének szóvivője erre reagálva kijelentette: a beszéd, a nyelv és a kommunikáció kulcsfontosságú minden gyermek számára ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozza ki az életből, éppen ezért a szervezet mindent megtesz azért, hogy szakszerű segítséget nyújtson a kommunikációs nehézségekkel küzdőknek, és támogassa az ilyen gyermekek családját.