-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az erdélyi magyarok sokszor hivatkoznak a dél-tiroli autonómiára, de nem mindenki ismeri a pontos részleteket.
Martha Stocker magyarul jelentette meg A mi történelmünk című könyvét a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). Az első világháború után Olaszországhoz csatolt, zömében osztrákok által lakott dél-tiroli tartomány 1914 és 1992 közötti történelmét ismertető könyvet csütörtökön este mutatták be Kolozsváron.
Az RMDSZ pénteki hírlevele szerint Kelemen Hunor a könyvbemutatón hiánypótlónak nevezte a könyvet, hiszen – mint mondta – az erdélyi magyarok sokszor hivatkoznak a dél-tiroli autonómiára, de nem mindenki ismeri a pontos részleteket. Kelemen Hunor a könyv román nyelvű kiadását is fontosnak tartotta, hogy ezáltal a román közvélemény is megismerhesse a dél-tiroli autonómiamodellt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Martha Stocker történész – aki a Dél-Tiroli Néppártnak és az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) is alelnöke – a könyvbemutatón elmondta, a német, olasz és angol kiadás után örömmel fogadta a magyart, és örvendene a román kiadásnak is. A dél-tiroli autonómiaharc legfontosabb pillanatának nevezte, hogy Ausztria felvetette a kérdést az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) közgyűlésén. „Olasz-német vegyes bizottság alakult az önrendelkezés formájának kidolgozására, ám Ausztria minden intézkedést felülvizsgált, és nekünk ez volt a legfontosabb, hiszen bármilyen rendellenesség esetén Ausztria azonnal a nemzetközi intézményekhez tudott fordulni” – mondta a könyv szerzője.
Mint felidézte, 1972-ben született meg az a 132 pontot tartalmazó intézkedéscsomag, amely a dél-tiroli önrendelkezés alapjait rögzítette, az olasz állam módosította saját törvényeit és az alkotmányt is, úgy, hogy 1992-re a kulturális és a területi autonómia is megvalósult a régióban. „Sokan elégedetlenek otthon, de én nem tudnék ennél jobb rendszert elképzelni magunknak. Ez egy békés rendszer, a megállapodáson, a megegyezésen alapszik” – fogalmazta meg Martha Stocker.