-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bár Noam Chomsky még aktívan dolgozik, „hagyatékának” egy részét az MIT könyvtárának adományozta. A könyvtár önkéntesek bevonásával kezdte meg az értékes anyag feldolgozását.
Az 1928-ban született Noam Chomsky amerikai nyelvészt a generatív nyelvészet atyjaként tartják számon. Chomsky a nagy hírű MIT-n (Massachusettsi Műszaki Egyetem) dolgozott 1955-től kezdve. A 87. évében levő tudós az elmúlt évben 260 doboznyi iratot adományozott az MIT könyvtárának.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A könyvtár felhívást tett közzé az egyetem honlapján annak érdekében, hogy segítőket és pénzt szerezzen a számos jegyzetet, levelet, fényképet tartalmazó gyűjtemény mielőbbi feldolgozásához. A dobozokban Chomsky óravázlatai mellett nagy nyelvészekkel folytatott levelezése is megtalálható. De az iratok nem csak Chomsky nyelvészeti munkásságának nyomait őrzik: a tudós az 1960-as évek végétől kezdve egyre intenzívebben politizált is. Így a dobozokban politikai gyűléseken készült fényképek és ilyen témájú írások is rejtőznek.

(Forrás: Wikimedia Commons / Matthew Straubmuller / CC BY 2 0)
A gyűjtemény feldolgozásának első lépése a kategorizálás. Minden egyes darabot megfelelő címkékkel látnak el ahhoz, hogy később az érdeklődők érdemben használhassák a kincsesbányát. Ezután következik a digitalizálás, melynek célja az, hogy a gyűjteményt ne csak helyben, hanem a világ bármely pontján használni lehessen. Az első fényképeket és beszkennelt írások már most megtalálhatók az MIT könyvtárának honlapján.
Itt találhatunk információt arról is, hogy a feldolgozási projektet hogy lehet pénzzel vagy munkával támogatni. Jó böngészést kívánunk olvasóinknak!