-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
30 év alatt megtriplázódott a spanyol anyanyelvűek száma az USA-ban; számuk gyorsabban nő, mint az ország lakossága.
1980-ban még csak 11 millió spanyol anyanyelvű lakosa volt az Egyesült Államoknak, 2007-re viszont a számuk már elérte a 34,5 milliót, tehát összesen mintegy 211 százalékkal gyarapodott a számuk. Ez talán érzékelteti, hogy miért mindennapi téma az USA belpolitikájában a nyelv kérdése; mint például az, hogy mostanában Georgia és Alabama államaiban a vezetői engedély megszerzését az angol nyelvhez akarják kötni.
Ugyanezen időszak alatt általában a nem angol anyanyelvűek száma is megduplázódott, ami azt jeleni, hogy négyszer gyorsabban nőtt a számuk, mint az ország természetes szaporulata a sifynews egy riportja szerint. Jelenleg az öt év feletti amerikai lakosság 20 százaléka nem az angol nyelvet használja otthonában – ám túlnyomó többségük saját megítélésük szerint nagyon jól beszél angolul is.
A spanyol nyelvet Texas, Kalifornia és Új Mexikó államaiban beszélik legnagyobb számban, a szláv anyanyelvűek száma leginkább New York környékén nőtt, a kínai nyelv pedig Kaliforniában, New Yorkban és Massachusettsben válik egyre népszerűbbé.