-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyeztessen a kormányzat a közoktatást meghatározó köznevelési törvény koncepciójáról, mert annak részleteit csak a sajtóból vagy informális forrásokból ismerik az érintettek – szólította fel a döntéshozókat Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke hétfői, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.
Béremelést is követelnek a pedagógusok számára – mondta a PDSZ elnöke, hozzátéve: „mindenkinek jobb lenne, ha megelőznék a demonstrációkat és a sztrájkokat” azzal, hogy leülnek velük tárgyalni. Ha ez nem eredményes, akkor „minimum az aláírásgyűjtés következik” – tette hozzá. Véleménye szerint a lépcsőzetes béremelés célravezető lehet, mert akkor az életpályamodell bevezetésekor egyszerre kevesebbet kellene emelnie a kormányzatnak.
Utalt arra, hogy a köznevelési törvény koncepcióját az oktatási államtitkárság országos „roadshow” keretében mutatja be, ami múlt csütörtökön indult Miskolcon, ugyanakkor a szöveg azt megelőzően se szakmai, se érdekvédelmi egyeztetésen nem ment keresztül.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Mendrey László elmondta, hogy a tervek szerint október második felében kerül a törvény koncepciója a parlament elé, és még abban a hónapban el is fogadhatják. Mint megtudták, a koncepcióban „az összes félelmük benne van”, így a pedagógusok heti 32 órás kötelező iskolában tartózkodása is. A szövegen némi változtatás még lehet, de ennek részleteiről nincsenek információik – tette hozzá.
Mint közölte, a koncepcióban szereplő egész napos iskola ötlete „elvileg lehet jó”, de azt a megoldást, hogy felső tagozatban szülői engedéllyel ki lehessen ebből maradni, „fából vaskarikának” nevezte.
A PDSZ elnöke nehezményezte, hogy a koncepció az életpályamodell bevezetését 2013. szeptember 1-jére halasztja, viszont a pedagógusok 32 órás kötelező benntartózkodását az iskolában már jövő szeptember 1-jétől életbe léptetné, azzal sem törődve, hogy egy korábbi felmérés alapján a pedagógusok átlagos heti leterheltsége 51 órát tesz ki.
Szerinte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azon kijelentése, hogy a béremelés csak akkor lehetséges, ha a pedagógus társadalom kitermeli magából, azt jelenti, hogy erre csak elbocsátások árán lesz lehetőség. Úgy fogalmazott: azon vagyunk, hogy ne „öncsonkítással” valósítsák meg a béremelést. Emlékeztetett arra, hogy 2007 óta nem kaptak béremelést, emiatt fizetésük „nem elég arra, hogy normális módon meg lehessen belőle élni”.
Kérdésre „komoly problémának” nevezte, hogy a két kormánypárt oktatáspolitikusa, Hoffmann Rózsa és Pokorni Zoltán „egymásnak ellentmondó állásponton vannak a béremelés tekintetében és más kardinális kérdésben”. Mendrey László úgy látja: az óvónőké és a tanítónőké mellett a többi pedagógus bérét is meg kell emelni, ebben „prioritásokat kellene meghatározni”, amit viszont egyeztetni kellene.