-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A mértéktelen napozás, a dohányzás és az alkohol tíz év alatt negyven százalékkal emelte az életmóddal kapcsolatos rákos megbetegedések számát Nagy-Britanniában.
A brit Országos Statisztikai Hivatal (ONS) adatai szerint a rosszindulatú bőrrákos esetek száma emelkedett a legmeredekebben: 2002 óta 56 százalékkal a nőknél és 38 százalékkal a férfiaknál – idézi a jelentést The Daily Telegraph brit napilap online kiadása. Az ONS szakemberei a riasztó növekedést az egyre nagyobb bőrfelületet szabadon hagyó divat és a túlzott napozás és szoláriumozás számlájára írják.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A dohányzáshoz és a helytelen étrendhez köthető szájüregi daganatok rátája 37 százalékkal nőtt, az alkohollal kapcsolatba hozható veseráké a férfiaknál 25 százalékkal, a nőknél 36 százalékkal. 2002 és 2011 között Angliában egyötödével több új daganatos megbetegedést diagnosztizáltak.
„A számok azt mutatják, hogy a helytelen életmód inkább idősebb korban betegít. A rák 40 százalékban a rossz szokások következménye, tehát aki ezeket egészségesebbre váltja, máris csökkenti a kockázatot. A dohányzás például legalább tizennégyféle, köztük a tüdő-, a bél-, a hasnyálmirigy- és szájüregi daganat rizikóját emeli” – hangoztatta Nick Ormiston-Smith, a Brit Rákkutató Intézet statisztikai igazgatója.
Az igazgató szerint az alkoholfogyasztás mérséklése, a normális testsúly megőrzése, a napégés megelőzése és a több testmozgás szintén sokféle rák kockázatát csökkenti. „Az egészséges életmód nem garantálja a rákmentességet, de növeli az elkerülés esélyeit” – tette hozzá.
2011-ben körülbelül 6 ezer új szájrákos és több mint 11 ezer rosszindulatú bőrrákos beteget diagnosztizáltak. Az ONS jelentése a bőrrák arányának emelkedését az öltözködés változásának és a barnulás divatjának tulajdonítja. Mivel a bőrrák kialakulása évtizedeket vesz igénybe, a betegek számának további növekedése várható.
„A melanóma, azaz a rosszindulatú bőrdaganat előretörése valószínűleg annak tulajdonítható, hogy a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes években az emberek nem voltak tisztában a napsugarak káros hatásaival. Ám sok fiatal bőrrákossal is találkozunk, ez pedig arra utal, hogy a vonzó külső vágya legyőzi a veszélyérzetet” – magyarázta Raj Mallipeddi, a londoni St. Thomas Kórház vezető melanóma-specialistája.
Ugyan 2002 óta a tüdőrákos férfiak száma 11 százalékkal csökkent, a nőké 15 százalékkal nőtt. A jelentés szerint az esetek többségét a dohányzás, ötből egy betegséget a rossz táplálkozás és a foglalkozási ártalmak okozták. Noha több férfi dohányzik, mint nő, a különbség egyre kisebb.
A nőknél a mellrák a leggyakoribb, 2002 óta 5,5 százalékkal növekedett. A megbetegedések 27 százaléka köthető életmódbeli és környezeti okokhoz: az alkoholhoz, a mozgáshiányhoz és a hormonműködéshez. Mérséklődést a petefészek- és gyomorrák aránya mutatott, a legnagyobb – 66 százalékos – növekedést pedig a rosszindulatú bőrrák.