-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Anyanyelvükön is kérhetnek jogorvoslatot az ombudsmantól Romániában a magyarok, ha számarányuk egy közigazgatási egységben meghaladja a 20 százalékot – közölte Markó Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség parlamenti képviselője.
Hatályba lépett ugyanis az a sürgősségi kormányrendelet, amellyel a román kormány módosította az ombudsman intézményét szabályozó törvényt. Az eredeti jogszabályt kiegészítő új törvénycikk szerint anyanyelven fordulhatnak beadvánnyal az ombudsmanhoz azoknak a nemzeti kisebbségeknek a tagjai, amelyek számaránya az adott helyen meghaladja a 20 százalékot. A választ román nyelven, illetve anyanyelvükön is megkapják az ombudsmani hivataltól.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A törvény fő haszonélvezői a magyarok, mert többnyire csak az ő számarányuk haladja meg a húsz százalékot sok településen.
A képviselő emlékeztetett, hogy a rendelettel az RMDSZ egy régebbi indítványa válik törvénnyé, ugyanis Márton Árpád képviselőtársával tavaly decemberben iktatták azt a törvénytervezetet, amely a kétnyelvűség érvényesítését célozta az ombudsmani intézményben.
A képviselő emlékeztetett, hogy a kormány rendelete értelmében az ombudsmani intézmény területi irodáiban a kétnyelvűséget is biztosítani kell az ügyfélfogadásnál ott, ahol az említett lakossági számarány ezt megköveteli.