-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Windows nemcsak a háztartásokban és az irodákban terjedt gyorsan, hanem a szövegekben is. A márkanév gyakorisága 2000-re csaknem elérte a közszói használatú windows-ét.
Korábban már bemutattuk a Google Books statisztikai szolgáltatását, melynek segítségével a digitalizált könyvekben előforduló szavak gyakoriságát lehet grafikonon ábrázoltatni. Mint említettük, az alkalmazás nem csupán kutatásokat szolgálhat, hanem szórakoztató adatokat is nyújt.
A fenti ábrán az angol window 'ablak' szó gyakoriságának változásait vizsgáltuk meg. A vizsgálatnál figyelembe vettük a kisbetűs és a nagybetűs írásmódú, illetve az egyes és többes számú alakot is.
Nem meglepő, hogy az egyes számú alak gyakoribb, mint a többes számú, ez a legtöbb szónál így van. Az már sokkal meglepőbb, hogy a korai időszakban, 1800 és 1820 között a többes számú alak kissé gyakoribb is, mint az egyes számú. Ezek után azonban az egyes számú alakok gyakorisága fokozatosan nőni kezd, és eltávolodik a többes számúakétól. Furcsamód a hatvanas évektől kezdve gyakoriságuk esni kezd: erre valószínűleg az a magyarázat, hogy a korpuszban ettől az időszaktól kezdve egyre több olyan könyv van, melyben tematikai, műfaji okokból egyre kevéssé valószínűbb az 'ablak' szó felbukkanása. A nyolcvanas években a gyakoriság megint nő, de ez valószínűleg egy új jelentés megjelenésenek (a számítógépes terminus kialakulásának) köszönhető.
Az 1980-as évek előtt a szó nagybetűvel a kisbetűs alakokhoz mérten csak nagyon ritkán fordul elő. Ennek az az oka, hogy a szó csak igen ritkán kerülhet mondatkezdő helyzetbe, általában legalább egy névelőnek meg kell előznie. Kivételt pl. az olyan esetek képezhetnek, amikor a szó általános jelentésű: Windows are transparent 'Az ablakok (általában, tipikusan) átlátszóak'. Természetesen korábban is előfordulhatott, hogy a szó tulajdonnévként vagy tulajdonnév elemeként (címben, márkanévben) szerepelt, ezért nagybetűvel írták. Az ilyen esetek azonban nyilván rikák voltak.
A Windows operációs rendszerek elterjedésével azonban a nagybetűs alak elterjedté vált, annyira, hogy 1998 és 2005 között gyakoribbnak bizonyult, mint a kisbetűs írásmód:
Természetesen itt nem minden esetben magáról a márkanévről van szó, de az kétségtelen, hogy az esetek nagy részében igen. 2006 után a gyakorisága ismét csökken, de nem biztos, hogy ez közvetlen összefüggésben van azzal, hogy az operációs rendszer addigi szinte egyeduralkodó szerepét erősen csökkentette a Mac és a linux népszerűségének növekedése.
Van azonban egy rejtélyes változás. Ha az első ábrát megnézzük, láthatjuk, hogy 1980 után nem csupán a Windows, de a Window alakok gyakorisága is megnő. Ebben persze szerepet játszhat az is, hogy sajtóhiba következtében lemaradhatott az s, de ekkora változás pusztán ezzel nem magyarázható. Hogy mi lehet a rejtély megoldása, az egy következő cikkünkben derül ki.