-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szerzőké és a szövegeké lesz a főszerep a Pesti Színházban vasárnap: a magyar dráma napját a Vígszínház Galgóczi Erzsébet Egymásra nézve című darabja felolvasószínházi változatának és a Kamaszba-zárva című jelenetíró-pályázat legjobbjainak bemutatásával köszönti.
A magyar dráma napját Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883-as ősbemutatójára emlékezve 1984 óta ünneplik szeptember 21-én, hogy ráirányítsák a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, s új művek születését ösztönözzék.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Pesti Színházban vasárnap délután öt órától a Kamaszba-zárva című, fiataloknak szóló jelenetíró-pályázat nyerteseit és a legsikeresebb műveket ismerheti meg a közönség. A tinédzserek és fiatal huszonévesek által írt szövegeknek Forgács Péter rendező ad „színházi testet”.
Mint a színház szerdai közleményében felidézik, a jelenetírói pályázatot tavaly, a magyar dráma napján hirdették meg, azzal a céllal, hogy a fiatalok saját problémáikról beszélve a drámai formán keresztül fejlesszék íráskészségüket, nyelvhasználatukat, kreativitásukat.
A pályázatra 155 pályamunka érkezett, amelyből a zsűri a legjobb 18-at választotta ki. Ezeket mutatják be vasárnap: a Pesti Színház különböző tereiben öt óra és fél hét között párhuzamosan játsszák a jeleneteket, a nézők pedig szabadon választhatják ki, milyen sorrendben nézik meg azokat.
A program folytatásaként este hét órától Galgóczi Erzsébet Egymásra nézve című darabját mutatják be felolvasószínházi változatban, Hegedűs D. Géza rendezésében. A dráma az írónő Törvényen kívül és belül című regényének színpadi adaptációja. Egymásra nézve címmel Makk Károly forgatott belőle nagy sikerű filmet, amely 1982-ben Cannes-ban elnyerte a filmkritikusok különdíját. A filmet itthon betiltották, a szöveg pedig eddig még nem hangzott el színpadon.
Az előadásokban a Vígszínház művészeit, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóit láthatja a közönség. A programokra a belépőjegy jelképesen 100 forintba kerül. Az est végén két darab negyedéves Élet és Irodalom előfizetést sorsolnak ki a nézők között.
A Pesti Színház előcsarnokában a 115 éves Vígszínház című kiállítás-sorozat első része látható, amelyben a színház nyitásától az I. világháború kirobbanásáig tartó időszak dokumentumaiból, fotóiból válogattak.
A színház tájékoztatása szerint a következő héten, szeptember 24-én, szombaton a Vígszínház hagyományos nyílt napján várják a közönséget. A Vígnapon ismét lesz kulisszajárás, színpadtechnikai bemutató, és a színészek saját készítésű süteményeket fognak kínálni a közönségnek.