-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hiába hegyeztük a fülünket, mi bizony nem hallottuk az ölhangot. Sőt, széles e neten sem bukkantunk nyomára.
Számos olyan magyar szó van, mely már kiment a divatból, elfelejtődött. Nem meglepő, ha olvasónk, Katalin egy ilyen szó után érdeklődik:
Milyen értelmezésben használják ma és használták régi korok írói az „ölhang” szót? Mit értünk ma ezen (anyanyelv, visszhang, stb).
Sajnos nem tudjuk, olvasónk hol találkozott az ölhang szóval. Amennyiben belső keletkezésű magyar szóról van szó, a hangrendi disszharmónia miatt csakis összetett szóról lehet szó, így az öl ’a comb, a has, a mell és a behajlított kar által közrefogott tér’, ’kitárt karok’, ’ágyéktáj’, illetve az ezekből a jelentésekből keletkezett mértékegységnevek alkothatják az előtagot, az utótag pedig a hang ’füllel hallható rezgés’ szó lehet. Ennek azonban semmilyen jelentést nem tudunk tulajdonítani.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Elképzelhető az is, hogy Katalin valamilyen német jövevényszóra gondol, ebben az esetben a Öl ’olaj’ és a Hang ’lejtő’ összetételéről lehet szó. Azonban ezzel ugyanaz a probléma, mint az imént: fogalmunk sincs, mit jelölhet.
Sajnos hiába keresgéltünk, egy szótárban vagy korpuszban sem sikerült a szóra rálelnünk. Akik rendszeresen olvassák a kommenteket is, most enyhe nyugtalanságot érezhetnek, de sietünk megnyugtatni őket, ezúttal Kiss Gábor, a Tinta Könyvkiadó igazgató-tulajdonosa sem fogja idekommentelni, mi szerepel a régi szavakat összegyűjtő szótárukban, ez ugyanis abban sem szerepel.
Ami még meglepőbb, hogy az ölhang szó a teljes neten alig néhányszor fordul elő, egyszer sem magyar nyelvű szövegben. Néhány német találat van, abból is kevés összefüggő szövegben, és ott sem sikerült következtetni a jelentésükre – olvasóink persze azért megpróbálhatják.
Összegzésképp azt kell megállapítanunk, hogy az ölhang szó a mai magyarban egyáltalán nem létezik, esetleg nagyon szűk körben használják, jelentése a nyelvhasználók túlnyomó többsége számára nem ismert. Ha korábban használták is szélesebb körben, mi ennek nem találtuk nyomát. Azt javasoljuk, ha olvasóink egy szó jelentésére kíváncsiak, mindig küldjék el, hol, kinél, milyen szövegkörnyezetben találkoztak a kifejezéssel.