-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Szóval nem válaszolsz helyette ezt csinálod: hu.wikipedia.org/wiki/Ign...2025. 07. 02, 00:27 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Gondolom az átalános relativitás számunkra nyelvi téren érte...2025. 07. 01, 21:08 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nem válaszoltál a kérdésemre. Mivel magyarázod a videót amit belinkelt...2025. 07. 01, 18:44 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Szinte mindenkinek van keze, lába, fia, lánya; kisebb számok, nap, hol...2025. 06. 30, 13:04 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 744 Kiegészítésem: Az "alap szókincs" sem egyértelmű, mert mihez képest alap.. ...2025. 06. 30, 12:57 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A padló diétázik, de a kuka éhes, annak lehet enni adni. Hogyan működnek mindennapi implikatúráink, és mire jók?
Mindennapi helyesírás című sorozatunkban általában olyan, a helyesírási norma szerint helytelenül írt hétköznapi szövegeket, feliratokat mutatunk be, amelyekkel nap mint nap találkozunk, és amelyekről nagyon gyakran nem is tudjuk, hogy helytelenek. A mai találat, amit ismét Nórának köszönhetünk, teljesen más természetű.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Szemetelni tilos!” „Megkérjük kedves betegeinket, hogy a szemetet ne a földre, hanem a kukába helyezzék!” „Ne szemeteljen!” – Néha szükség lehet ilyen furcsa figyelmeztetésekre, amelyekben valami teljesen alap dologra hívjuk fel embertársaink figyelmét. Kicsit olyan, mintha arra figyelmeztetnénk valakit, hogy távozás előtt fizessen a boltban, vagy hogy ne üssön pofon minket. Éppen azért olyan kínosak sokszor ezek a feliratok, mert egy teljesen hétköznapi dologra hívják föl a figyelmünket. Biztosan az alábbi felirat szerzőjének is valami hasonló érzése lehetett, amikor nem a fenti mondatok valamelyikét használta, hanem ezt:
A humor elveszi az egész kínos figyelmeztetés élét. A megfogalmazó úgy tesz, mintha azt hinné, hogy a szeméttel a betegek etetni kívánják a padlót. Azaz úgy csinál, mintha jó szándékot feltételezne valami egészen nyilvánvalóan bunkó dolog (a szemetelés) mögött. Ráadásul nem is arra mutat rá, hogy a feltételezett jó szándék fölösleges, hiszen a padlót nem kell etetni, hanem belemegy a játékba, azt mondja, hogy a padló diétázik. És ezért kell inkább a kukát etetni. Az olthatatlan jó szándék tehát megmaradhat: etetni továbbra is lehet.
Amikor ilyen feliratokat olvasunk, rájöhetünk, hogy mi mindenre alkalmas még a nyelv azon kívül, amit a nyelvtanok leírnak.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!