-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy új tanulmány szerint a rendszeres munkahelyi feladatváltás – például nyelvváltás – erősen csökkenti az emberek akaraterejét és koncentrálóképességét.
A mai rohanó világ munkahelyein nem ritka, hogy egy embernek gyakran kell váltogatnia nagyon eltérő feladatok között, melyek különböző felfogást és koncentrálást kívánnak. Az amerikai Emory Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy milyen hatása van az ilyen rendszeres és gyakori munkahelyi feladatváltásoknak. A felmérésből az derült ki, hogy rendszeres és gyakori feladatváltás – legyen az munkahelyi vagy otthoni – erősen csökkenti az emberek akaraterejét és önkontrolját.
A kutatók szerint az agy számára a perspektívaváltás nemcsak megerőltető, de pszichológiai szempontból az agynak ugyanazt a végrehajtó funkcióját használja, mint amit az önkontrollálás általában. A két részből álló kísérletben 300 embert vizsgáltak. A kísérlet első részében egy egyszerű játékot kellett játszania a résztvevőknek, amit egy-egy csoportban vagy helyes választásért jutalmaztak vagy helytelen választásért büntettek. A harmadik csoportnál váltogatták az értékelési módot. A különbség óriási volt. A harmadik csoportba tartozók mindössze fele annyi időt, 5 percet bírtak egy ezután feladott matematikai feladatra koncentrálni. A másik két csoportnál 10 perc körül volt az átlag.
(Forrás: wikimedia commons / Elfer)
A kísérlet egy másik részében kétnyelvű egyetemi hallgatóknak kellett kérdésekre válaszolniuk, ahol a kérdéseket vagy végig egy nyelven tették fel, vagy folyamatosan váltogatták őket. Eztán egy teljesen eltérő tesztnek vetették alá őket, hogy mennyi ideig bírnak összezárva tartani egy csuklóerősítőt. A két csoport közötti különbség megint rendkívül nagy volt, a folyamatosan nyelvváltásra kényszerített hallgatók 19 másodperccel kevesebb ideig tartották meg a csuklóerősítőt. Nem fizikailag gyengültek el, bár az eredmény bizonyos szinten akár így is értelmezhető, hanem az akaraterejük csökkent le feltűnően. A fizikai kitartás nagy részben mentális erőről szól.
A kutatók hozzáteszik, hogy a rendszeres és gyakori feladatváltás általánosan csökkenti az akaraterőt, ami kihat az emberek önuralmára, a diéta betartási képességükre és az edzésrutinjuk hatékonyságára is többek között. Bárhogy is van, az internet és különböző kütyük megállíthatatlan terjedésével az emberiség egyre inkább az multitasking irányába rohan, és ha igaza van a kutatóknak, akkor még csak erőnk se lesz ellenállni.