-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mi érdekli leginkább az amerikai egyetemistákat? A pénz, a szex vagy a tudomány? A pattanások vagy esetleg a karfiol? Egy kutatás szerint a nyerő válasz a karfiol, legalábbis a Boas State Universityn.
A dictionary.com azt vizsgálta meg, hogy 2014 folyamán az egyes egyetemekről, illetve azok közvetlen környékéről milyen szavakat kerestek az online szótárban a legtöbbször. Az eredményeket egy interaktív térképen lehet megtekinteni: minden vizsgált egyetem nevénél egyetlen szó jelenik meg.
Az eredmények sokszínűsége a kutatókat is meglepte. Vannak olyan nyertes szavak, amikről könnyen elképzelhető, hogy gyakran szerepelnek a tananyagban és a fiatal hallgatók nem ismerik őket egészen pontosan. Ilyen például az autonomy ’autonómia’ vagy a sustainability ’fenntarthatóság’ és a cubism ’kubizmus’.
Másutt viszonylag ritka szavak vezették a listát, amiket már kicsit nehezebb összekapcsolni az egyetemi léttel vagy tananyaggal. Az ’örvény’ jelentésűmaelstrom vagy a ’szívesség, illem’ jelentésű courtesy már kevésbé illik tán a képbe. Az viszont közös bennük, hogy nem könnyű őket leírni. Másutt pedig olyan hétköznapi szavak kerestek, mint a bold ’bátor; félkövér (betű)’ vagy az evidence ’bizonyíték’.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatás vezetői arra kérték az olvasókat, hogy amennyiben a vizsgált egyetemek egyikére járnak, próbálják meg megmagyarázni, miért pont az adott szó került 2014-ben az érdeklődés középpontjában azon az egyetemen.
A fent említett Boas Egyetemen a hallgatói önkormányzat elnöke két okot talált arra, hogy miért a cauliflower ’karfiol’ szó vitte el a pálmát náluk. Egyrészt az egyetemen igen magas a külföldi hallgatók száma, akik talán még sosem találkoztak az említett zöldséggel. A másik ok pedig helyesírási: ezt a szót még angol anyanyelvűeknek sem könnyű leírni.
Források
These are the top dictionary words searched at colleges across the country