-
mederi: @szigetva: 16 Azt gondolom, hogy a véleményem nem "saját bugyor"-ból való kitekintés, hane...2023. 06. 05, 10:54 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
szigetva: @mederi: Írtam, hogy mitől látod így a magyar nyelvet. A tudomány (többek közt) arra jó, h...2023. 06. 05, 09:44 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
mederi: @szigetva: A magyar nyelvet Kazinczy Ferenc modernizálta. Azt írta, hogy először le kell r...2023. 06. 05, 09:31 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
szigetva: @mederi: Te úgy képzeled, hogy a magyar az valami különleges nyelv, ami egészen más, mint ...2023. 06. 05, 09:07 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
mederi: @mederi: Kiegészítés: Amiért helytelen az "e" kérdő szó alábbi használata (összhangban a 1...2023. 06. 05, 08:50 Az eltévedt kérdőszó nyomában
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy amerikai kormányzati munkacsoport olyan törvénytervezetet készít elő, amely nyomást gyakorolna az olyan cégekre, mint a Facebook és a Google, annak érdekében, hogy a hatóságok hozzáférhessenek az általuk létrehozott felületeken zajló internetes kommunikációhoz – közölte hivatalos forrásokra hivatkozva a The Washington Post.
A készülő törvénytervezet értelmében büntetést szabnának ki azokra a cégekre, amelyek a vonatkozó bírósági döntés ellenére sem teszik lehetővé, hogy a hatóságok megfigyelhessék az általuk biztosított eszközökkel folytatott online kommunikációt. A jogszabály megalkotását azzal indokolták, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) a jelenlegi jogi környezetben nem képes megfigyelni a terroristák és a szervezett alvilág internetes üzenetváltásait.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szövetségi hatóságok képviselői eddig az érintett cégekkel való konfrontáció helyett jellemzően meghátráltak, ha azok nem voltak hajlandók az együttműködésre. Így viszont nem férhettek hozzá a nyomozáshoz szükséges, kulcsfontosságú bizonyítékokhoz.
A kormányzat által még nem jóváhagyott törvénytervezet értelmében több tízezer dolláros büntetéssel sújtanák azokat a cégeket, amelyek nem engedélyezik a bíróság által elrendelt megfigyelést. 90 nap elteltével a bírság naponta megduplázódna.
Több kommunikációs társaság az ilyen cégeknek a bűnüldöző szervekkel való együttműködésről rendelkező, 1994-ben meghozott törvény értelmében (CALEA) már kidolgozta annak műszaki lehetőségét, hogy a szolgáltatásait megfigyelhessék, ám számos szolgáltató nem esik a törvény rendelkezései alá.
A lap megjegyezte: a Google azzal, hogy egy hackertámadás nyomán 2010-ben kódolta a felhasználói közötti üzenetváltásokat, különösen megnehezítette a megfigyelést.
A készülő törvénytervezet kiterjesztené a CALEA hatályát az egyenrangú számítógépek közötti, nem központi szerveren keresztül zajló (peer-to-peer) kommunikációra is, de alapvetően inkább arra törekszik, hogy megkönnyítse az együttműködést elutasító cégek megbírságolását a hatósági lehallgatásokra vonatkozó 1968-as törvény alapján.