-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A marik nem aprózzák el a dolgot, ha már palacsintát sütnek, rögtön háromrétegűt. És még hajigálni sem kell. Csak időben előkészíteni.
Pali még novemberben írt, igaz, nem nekünk, hanem az időközben jobblétre szenderült Rokonszenv című honlapnak:
Szerelmese vagyok a finnugor kulturanak.
A youtube-on talaltam egy videot a "mari pancake"-rol.
Sot megjelent egy konyv is mari receptekkel.
Szeretnem megkerni, hogy ha ismeri ennek a palcsintanak a receptjeit
(vagy mas receptet kisebb finnugor nepektol), ossza meg velem.
A Rénhírek szerzői nagy rajongói a finnugor gasztronómiának, éppen ezért már korábban is több ilyen vonatkozású hírt közöltünk, közöttük recepteket is. Alapelvünk azonban, hogy csak olyan receptet közlünk, melyet magunk is kipróbáltunk, ennek köszönhető, hogy a válasz ennyit késett.
Sajnos Pali nem írta meg pontosan, melyik videót látta, de tippünk szerint erre gondolhatott.
A szöveg megértésében Tatjana Jefremova volt segítégünkre. Elmondása szerint a videóban szereplő nő nem mondja el a palacsinta receptjét, csak azt, hogy nagyon fontos, hogy friss, nem bolti tejet kell használni, ill. hogy van benne dara, cukor, só, vaj. A videóban szó esik még arról, hogy régen hogyan ünnepeltek a maslennyicát, azaz a farsang végét (magyarul húshagyó kedd). Az egyik szokás az volt, hogy szánkódombot építettek, és abból is jósoltak (minél távolabbra csúszik az ember, annál hosszabb az élete). A vőlegények elmentek a menyasszonyuk/aik házába a rokonaikkal együtt, és a vőlegény ott demonstrálta a képességeit (bár nyilván nem azokat, amelyek kizárólag személyesen a menyasszonyra tartoztak). Manapság Joskar-OIában minden évben mulatságot rendeznek, felelevenítik a régi szokásokat. Az ünnepen fellépett egy keleti mari együttes is.
Három a mari palacsintaréteg
Egyesek szerint a műanyag nyél sem olvad meg, ha alufóliába csavarjuk. Bár a wikipédia szerint a teflon mechanikai tulajdonságai 260°-on kezdenek változni, egyes vélemények szerint nem jó teflonserpenyőt sütőben használni. Mi a biztonság kedvéért nem kockáztattuk edényeink épségét, és más edényeiért sem tudunk felelősséget vállalni.
Ha mari palacsintareceptet keresünk, óhatatlanul is a háromrétegű palacsinta (koman melna, azaz réteges palacsinta) receptjébe ütközünk. A háromrétegű palacsintát kerek serpenyőben, de sütőben (kemencében) sütik. Mivel csak műanyag nyelű kerek serpenyő állt rendelkezésünkre, a tesztsütést egy szögletes tepsiben végeztük.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Figyelem! A háromrétegű mari palacsintának nem lehet csak úgy nekiesni! A harmadik réteg alapanyagát 8-10 órával a sütés előtt be kell keverni!
Az első réteghez szükség van egy pohár lisztre (lehetőleg rozslisztre, de a búzaliszt is megteszi), két tojásra, és sóra ízlés szerint. Tésztát gyúrunk, és másfél-két milliméter vastagra kinyújtjuk. A kivajazott vagy kiolajozott serpenyőre helyezzük, és a sütőbe tesszük. Addig sütjük, amíg barnás kéreg nem jelenik meg rajta.
(Forrás: Fejes László)
A második réteg három evőkanál zablisztből (ez durva őrlésű – negyed, háromnegyed milliméteres szemcséjű – búzadarával is helyettesíthető), és kétharmad pohár tejből (aludttejből, tejfölből, joghurtból) áll: ezeket kell összekeverni és az első rétegen szétteríteni:
(Forrás: Fejes László)
A palacsintát ismét a sütőbe tesszük, és addig sütjük, míg a második réteg is meg nem barnul egy kissé.
A harmadik réteg két pohár zabpehely 1 pohár tejfölben elkeverve. Azért kell 8–10 órát állnia, hogy a zabpehely megszívja magát nedvességgel. Ezt a réteget szétterítjük a másodikon:
(Forrás: Fejes László)
Talán nem váratlan fordulat, hogy a palacsintát vissza kell tenni a sütőbe és barnára sütni:
(Forrás: Fejes László)
A szép nagy palacsintát most felvágjuk kisebbekre, és egy tányérre halmozzuk őket úgy, hogy mindegyik darabot olvasztott vajjal megöntözzük, vagy vajdarabokat rakunk rájuk, amelyek a meleg palacsintán megolvadnak:
(Forrás: Fejes László)