-
ganajtúrós bukta: Utána néztem! VAN rá szó! Sikanéria, sikán, sikanírozás. Igaz a szlovákiában élő magyarok ...2024. 11. 07, 23:54 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nyilván nem úgy vannak bizonyítva a nyelvészeti összefüggések és törvé...2024. 11. 06, 19:49 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze. Csakhogy a nyelvészek a nyelvekkel foglalkoznak. Téged azért n...2024. 11. 05, 21:00 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Érdemes elolvasni.. mersz.hu/dokumentum/matud__312 ..Tapasztalat az, ho...2024. 11. 05, 20:38 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Itt tudsz blogot indítani: blog.hu Azt hiszem ha jól megy fizetnek is ...2024. 11. 04, 11:35 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A magyaroknak esélyük sem volt a finnugor kulturális főváros címre – most aztán úttalan utakon kell eljutnunk a minket érdeklő programokra.
Amikor a Finnugor Népek VI. Világkongresszusán jártunk, beszámoltunk a kultúra szekció munkájáról. Itt említettük, hogy az észt Oliver Loode ambíciózus javaslattal állt elő: legyen minden évben egy finnugor kulturális „főváros” – vagy inkább főfalu, mert az is az ötlet része, hogy a kulturális rendezvénysorozatot sose igazi fővárosokban vagy központokban, hanem falvakban, kisebb, félreeső városkákban legyen.
A helyszínen egy éven át finnugor vonatkozású kulturális programokat tartanának. A finnugor kulturális főváros cím négy földrajzi régió között vándorolna: a magyar nyelvterület, a balti-skandináv terület, Oroszország Európai része és Szibéria között – és nem feltétlenül a finnugor államokban: akár Norvégiában, Lettországban, Szlovákiában vagy Romániában is. Évente legalább 12 program lenne, minden negyedévben legalább egy.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A finnugor főváros ötlete a MAFUNtól, a finnugor népek ifjúsági szervezetétől származik, és ők is szervezik a projektet. A MAFUN tagja csak ifjúsági szervezetek lehetnek (személyek nem), és jelenleg a MAFUNnak magyar tagja nincs, így aztán magyar nevező nem is volt. A finnek azért nem neveztek, hogy esélyt adjanak a kisebb népeknek – bár annak is része lehetett a passzivitásban, hogy a a feladatra kiszemelt település nem mutatott nagy lelkesedést.
A végül nyolc település jelentkezett: A Hant-Manysi Autonóm Körzet belojarszki járásából Kazim, a Hanti-Manszijszki járásából Kisik, szurguti járásából Russzinszkaja, Mordóviából Szemilej, Udmurtiából Sztarije Bigi, Komiföldről Ib, Karéliából Veskelica, Szettuföld Észtországhoz tartozó részéről Obinitsa. A hantik nem kispályáztak, de nem voltak olyan sikeresek, mint a finnugor csodaversenyen, hiszen az első fordulóban mindegyik jelöltjük kiesett: az udmurt Udmurtiából Sztarije Bigi, a karjalai Veskelica, és a szettu Obinitsa jutott tovább.
(Forrás: finugor.ru)
A nyertes végül az udmurt Sztarie Bigi (Старие Быги, udmurtul Вуж Быги [vuzs bigi], a jelző jelentése mindkét esetben ’régi’) lett, mely az eredeti feltételeknek kétségtelenül megfelel: annyira eldugott hely, hogy sem az orosz, sem az udmurt Wikipédián nincs róla szócikk – és sovány vigasz, hogy az ukránon van. Sztarije Bigi a Sarkani járásban, az „udmurt Svájcban” van, 13 km-re a járásközponttól, Sarkantól. Kb. 180 háztartásban nagyjából 600 fő lakja. Most azonban összesen mintegy 5000 vendéget fognak fogadni, legalábbis ennyi lesz a fellépők, aktivisták, delegációtagok száma.
A legnagyobb esemény a nyári Палэзян (Palezsan) fesztivál lesz – ennek neve az udmurt палезь [palezs] ’berkenye’ szóból eredhet –, a koncerteken, költői esteken kívül mindenféle műhelyt magában fog foglalni. Az év során pedig több oktatási és szórakoztató rendezvényt, fesztivált, tanfolyamot, találkozót és vitaestet tartanak. A rendezvényeket anyagilag az Udmurt Köztársaság, az önkormányzatok és szponzorok támogatják: az üzleti támogatók eddig kb. 700 ezer rubelt (közel ötmillió forintot) ajánlottak fel.
A helyiek szerint lesz mit mutatniuk a külföldieknek, ami egyedül aggasztja őket, az az utak állapota: ezek különösen ősszel és tavasszal nehezen járhatóak. Arról nem nem szólnak a hírek, hogy milyen alapon esett a választás éppen erre a falura.
Források
Культурной столицей финно-угорского мира стала удмуртская деревня
Столица финно-угорского мира: удмуртскую деревню Старые Быги посетят 5 тысяч человек