-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 756-hoz kiegészítés.. Az korábbi hozzászólásaimban már több esetben le...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Mire alapozod azt, amit írsz ősmondatokról meg nyelvkincs-szerződésről...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Mi is az az alap szókincs? Kálmán Lászlót idézem: "Az alapsz...2025. 07. 08, 11:06 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az idegen tulajdonnevek magyar nyelvbeli toldalékolása igen bonyolult. Legutóbb a Phoenixszel gyűlt meg a bajunk, most a Windowszal.
Nemrégiben megjelent cikkünk kapcsán kaptuk Csabától a következő kérdést:
A Windows szónak milyen hang van a végén? Windowszal vagy Windowsszal? (Esetleg mégis kötőjellel?)
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Windows esete azért nehéz, mert bizonytalanok lehetünk a kiejtésében. Milyen hang van ennek a szónak a végén? – Az, hogy az angolban milyen hang ez, a magyar helyesírás szempontjából nem érdekes. A toldalékok kapcsolásánál azt kell figyelembe venni, hogy a magyar köznyelv szerint hogy ejtjük az adott szót. Persze, könnyen beláthatjuk, hogy ez sem minden esetben egységes! De a Windows esetében talán mégis.
A Windowst magyarul [vindóz]-nak ejtjük. Ebből következik, hogy az AkH. már korábban bemutatott 216-os és 217-es szabályai értelmében a -val/-vel toldalékos alak a következő: Windowszal. Ezt az írásmódot egyébként az Osiris helyesírási kézikönyve is megerősíti.
Olvasónkban felmerül a kötőjeles megoldás is, és igazat kell adnunk: ez a – szabályok szerint helytelen – megoldás könnyebben olvashatóvá tenné a szóalakot: Windows-zal. Az egybeírt változatban nagyon zavaró ugyanis, hogy a szóvégi s és a toldalék z-je kerül egymás mellé. A magyar helyesírás szabályai azonban ebben az esetben nem engedik meg a kötőjeles írásformát, csak akkor, ha a szóalak végén „hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli”.