-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A New York-i Emmett Rensin és a Los Angeles-i Alex Aciman két átlagosnak tűnő, 19 éves egyetemista srác. Most úgy döntöttek, hogy összefogják a generációjuk két alappillérét jelentő fogalmat: az internetet és az irodalmat. A nász helyszíne természetesen a Twitter lesz, a kiszemelt ara pedig jó néhány megbecsült irodalmi klasszikus. A projektnek már neve is van: Twitterature, és kitalálói sokat várnak tőle – számolt be róla a The Guardian.
A fiatalok a Chicagói Egyetem hallgatói, és egy különös éjszakai brainstorming során megpróbáltak kulcsot találni a 21. századi amerikai lélekhez. Hogy hogyan jutottak el idáig, nem tudni, de ráébredtek: az irodalom minden korban alapvető fontosságú. Innen jött az ötlet, hogy az örökzöld tartalmat fiatalos formában tárják kortársaik elé, és erre a célra a Twittert találták a legalkalmasabbnak.
Szó se róla: a maguk által felállított játékszabály komoly kihívást jelentene minden íróembernek. A cél az, hogy a világirodalom klasszikus és kortárs gyöngyszemeit legfeljebb 20 tweetben, azaz Twitter-hozzászólásban (szó szerinti fordítása: csicsergés) tegyék közzé. Egy tweet hossza maximum 140 karakter, így a srácok egy-egy műre legfeljebb 2800 karaktert használhatnak fel. Bármilyen műről is legyen szó.
A kiszemeltek listája igencsak tekintélyt parancsoló: egyaránt szerepel rajta Dante, Shakespeare, Stendhal, James Joyce és J. K. Rowling. A fiatalemberek azonban becsvágyóak: mindketten írói ambíciókat dédelgetnek, és természetesen örülnének, ha a vállalkozás anyagi haszonnal is járna. Ennek tükrében talán már mégsem akkora kunszt az 500 oldalas Isteni színjáték 20 mondatosra zsugorítása.
Az ötlet minden bizonnyal megosztja majd az irodalmat szerető-értő közönséget, de egy biztos: a Twitterature elnevezésű projekt tőlük függetlenül 2009 őszén indul.