-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az 1859-ben született Zamenhof 1887-ben bocsátotta útjára az eszperantó nyelvet annak reményében, hogy az talán elősegíti a népek egymás közti kölcsönös megértését. A kezdet igazán ígéretesnek tűnt, ám 30 évvel az eszperantó születése után, a halálos ágyán fekvő Zamenhof minden reménye szertefoszlani látszott az első világháború vérzivataros éveiben.
Korábban már volt alkalmunk olvasni az eszperantó atyjáról, Zamenhofról, aki száz évvel ezelőtt, 1917. április 14-én hunyt el a német megszállás alatt álló Varsóban. Olvashattunk szülővárosáról; születésének százötvenedik évfordulója kapcsán regényes életéről; ahogy arról is, hogyan emlékezett meg a világ és benne hazánk Zamenhof nyelvének, az eszperantónak és a hozzá szorosan kötődő eszperantó mozgalom fennállásának 100. évfordulójáról 1987-ben.
Arról is olvashattunk, hogy az egyik legnagyobb magyar eszperantista, a tankönyvíróként is jeleskedő Baghy Gyula Zamenhof halálának időpontjában éppen szibériai hadifogságban volt – itt értesült az eszperantó atyjának haláláról, s itt írta La Majstro mortis – A Mester meghalt című versét, melyet aztán később több tankönyvében is olvashattak az eljövendő nemzedékek eszperantó nyelvtanulói.
Az alábbiakban néhány olyan eseményre hívjuk fel a figyelmet, mely a nagyvilágban Zamenhof halálának centenáriuma alkalmából zajlott és zajlik.
Białystok és Lengyelország
Korábban már arról is olvashattunk, hogy az UNESCO, akárcsak 1959-ben Zamenhof születésének centenáriumáról, 2017-ben a lengyel UNESCO-bizottság kezdeményezésére megemlékezett Zamenhof halálának centenáriumáról is. Białystok városában, ahol egykor Zamenhof született, utca is van róla elnevezve, ill. 2009-ben egy szintén Zamenhofról elnevezett kulturális központ is megnyílt a városban, ahol állandó kiállítás és egy eszperantó könyvtár is működik.
(Forrás: Sunridin / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons)
Nem mondhatjuk, hogy Białystoknak ne lenne Zamenhof mellett más híres szülötte is: a teljesség igénye nélkül elmondható, hogy itt született Albert Sabin, aki a gyermekbénulás elleni védőoltás úttörője, ahogy Białystok szülötte Izabella Scorupco színésznő is. Hogy más híres szülötteiről mit gondol Białystok városi tanácsa napjainkban, nem tudjuk. Az UNESCO által is felkarolt Zamenhof-emlékévhez azonban meglehetősen furcsán viszonyultak a Jog és Igazságosság helyi képviselői.
Sajátos módon a Tadeusz Truskolaski polgármester által is támogatott emlékév gondolatát a városi közgyűlésben többségben levő Jog és Igazságosság többségben levő képviselői még 2016 decemberében elvetették. Nehéz lenne elhamarkodottság nélkül megállapítani, mennyiben is befolyásolta a képviselők gondolkodását e döntés során az a tény, hogy korábban ugyanők a 2017-es évet már Józef Piłsudski marsall, az első világháború után helyreállított Lengyelország első államfőjének emlékévévé nyilvánították. A marsall, bár járt a városban, történetesen nem Białystok születte, de 1921 óta annak tiszteletbeli polgára.
Tadeusz Truskolaski polgármester mindennek ellenére személyesen támogatja a Zamenhof-emlékév ügyében egyébkén igen aktívan tevékenykedő helyi eszperantistákat – összhangban az UNESCO fentebb már jelzett megemlékezésével. A białystoki eszperantisták a centenárium alkalmából flashmobot is szerveztek.
A białystoki városi tanács döntéséhez képest a lengyel parlament alsóházában, a többségében szintén Jog és Igazságosság képviselői által uralt Szejmben idén április 7-én egyhangú döntéssel emlékeztek meg Zamenhof halálának centenáriumáról.
A Szejm által elfogadott szöveg megemlékezik arról, hogy Zamenhof a több nemzetiség által lakott Białystokban született és nőtt fel, ami arra inspirálta őt, hogy megalkossa azt a nemzetközi nyelvet, melyet ma eszperantó néven ismer a világ. A szöveg kitér arra, hogy Zamenhof véleménye szerint az embereket mindenféle nyelvi akadály is elválasztja egymástól: ezek az akadályok konfliktusokat és félreértést okoznak. A döntés kitér arra, hogy Zamenhof, útjára bocsátva az eszperantót, lemondott minden jogáról a nyelvvel kapcsolatban, s azt az egész emberiség rendelkezésére bocsátotta. A szöveg megemlíti, hogy 1905-ben munkásságáért Zamenhof megkapta a Becsületrendet, később pedig Nobel-békedíjra is jelölték (bár azt nem kapta meg). A képviselők azt is a szövegbe foglalták, hogy 2014 óta az eszperantó a lengyel kulturális örökség része.
(Forrás: Film i väst / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons)
Herzberg, az eszperantó város
A világ egy másik pontján, a németországi Herzberg am Harz városában Zamenhof halálának centenáriuma alkalmával teret neveztek el az eszperantó atyjáról. Ez az önmagában is nemes gesztus azonban nem máshol történt, mint abban a városban, mely 2006 óta hivatalosan is a Herzberg am Harz – die Esperanto-Stadt/la Esperanto-Urbo (az eszperantó város) elnevezést használja. Ennek fényében talán nem is meglepő, ha korábban a városban már létezett Eszperantó tér elnevezésű közterület. A herzbergi, Peter Zilvar és Kóródy Zsófia vezetése alatti Herzberg Interkulturális Központ (Interkultura Centro Herzberg) kezdeményezésére azonban ezen túlmenően a városban számos útjelző és információs tábla németül és eszperantóul is tájékoztatja az arra járókat, ill. több étterem és szálloda kétnyelvű menüvel és szolgáltatásokkal várja a vendégeket.
(Forrás: Yves Nevelsteen / Public Domain / Wikimedia Commons)
Magyarországon, ahogy arról korábban olvashattunk, 1987-ben, az eszperantó centenáriuma alkalmából tartott kongresszusuk megnyitóját a hazai eszperantisták még az Országgyűlés épületében tarthatták – jelenleg nincs tudomásunk arról, hogy bármilyen hasonló jellegű gesztusra sor kerülne az eszperantó atyjának, Zamenhof halálának centenáriuma alkalmából. Mindössze egy rövid közlemény jelent meg nemrég Zamenhofról, melyet a Kulturális Eszperantó Szövetség juttatott el az MTI-nek. Remélhetőleg az UNESCO, a Szejm, a herzbergi Interkulturális Központ és a białystoki eszperantisták nyomdokain haladva az év hátralevő részében Magyarországon is méltó megemlékezésekre kerül sor az idei Zamenhof-évforduló alkalmából.