-
Janika: @Sátánka: csak az utolsó mondatodra válaszolok: A teljes költséget, beleértve a gyerekek u...2019. 12. 16, 10:09 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
Sátánka: @aphelion: Röviden összefoglalva tehát a "szabad ország" fogalma egy mesebeli dimenzióban ...2019. 12. 15, 09:53 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
mederi: @mederi: Talán még közelebbről: -Meg kell érteni, hogy őket szolgálja a szabályok betartás...2019. 12. 13, 11:18 „Ő imádságuk...”
-
mederi: Egy kicsit túl pörgött úgy gondolom ez a kérdés.. István mondata: "Meg kell érteni, hogy a...2019. 12. 12, 18:07 „Ő imádságuk...”
-
Orsós: @Sátánka: Hol van itt vita? A kérdéseimre választ nem kapok, csak személyeskedést. A mocsk...2019. 12. 12, 11:37 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Otthon, buszon, a hegy tetején – ma már csaknem mindenhol lehet internetezni. Na de a tenger fenekén?!
Bármily hihetetlen, több ember járt már a Holdon, mind az tengerek mélyén, és a tudósoknak részletesebb térképük van a Mars felszínéről, mint az óceánok fenekéről. Az információhiány abból adódott, hogy egészen eddig a tudósok nem tudták megoldani a mélytengeri robotokkal és tengeralattjárókkal való kommunikációt.
A „mélyreható” kapcsolat eddig csak rádióhullámok útján volt lehetséges – vagy úgy, hogy egyszerűen lemerültek egészen a célállomásig. Most viszont a NEPTUNE hálózatnak köszönhetően elhárult az akadály: egy Wally névre keresztelt robot ugyanis képes lesz továbbítani a mélyben összegyűjtött adatokat interneten keresztül – adja hírül a Popular Science. Ezzel tehát megkezdheti működését az első internettel felszerelt mélytengeri obszervatórium. A jövőben így nemcsak lecsökkennek a mélytengeri expedíciók költségei, de várhatóan drasztikusan megnő majd az eddig ismeretlen régióról való tudásunk is.
Wallyt egyébként a brémai Jacobs Egyetem kutatói készítették. A „Fenéki Lépegető” olyan adatokat fog mérni a Csendes Óceán mélyén, mint hőmérséklet, só- és metántartalom, tengerfenék-szint, illetve az üledékre vonatkozó jellemzők. Ezek alapján számos fontos jelenségről lehet majd többet megtudni a klímaváltozás hatásaitól kezdve a mélytengeri ökoszisztéma jellemzőin át a lazacok vándorlásáig.