-
szigetva: @mederi: angolul: reped 'crack', repeszt 'crack'; éled 'revive', éleszt 'revive' és akkor ...2023. 03. 23, 14:08 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
Avatar: 444.hu/2023/03/23/moldav-nyelv-nincs-tobbe2023. 03. 23, 12:27 A moldáv nyelvről
-
mederi: @szigetva: 21 "..mi az, hogy analóg nyelv?" Egyfajta ősnyelvi rétegre használom, aminek a ...2023. 03. 23, 11:25 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @mederi: kiegészítés: Különböző nyelvekre ha lefordítjuk az előző példák szópárjait, vagy ...2023. 03. 23, 10:23 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: Talán közelebb hozza azokat ahhoz, amiről beszélek, amennyiben érdekel másokat ...2023. 03. 23, 10:18 Egy érdekes változásról: elvessze és...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az űrben a netezés és a vezeték nélküli kommunikáció szempontjából nem sokkal jobb a helyzet, mint a távközlés és az informatika őskorában. Ennek egyrészt a távolság, másrészt az az oka, hogy az adóállomások mind a Földön vannak.
A Nemzetközi Űrállomáson dolgozók jelenleg egy PPP-kapcsolatnak nevezett, két pont közötti protokoll révén, egy felturbózott walkie-talkie segítségével kommunikálnak egymással, ami átmeneti, de viszonylag stabil és gyors kapcsolatot tesz lehetővé a két helyszín között. Hátránya viszont, hogy a kapcsolat minősége és időtartama az űrállomás helyzetétől függ: ha egy bizonyos távolságon túlhalad, a kapcsolat megszakad.

(Forrás: MTI, Németh György)
Ezt kívánja kiküszöbölni egy, a többek közt a NASA által kifejlesztett új hálózati kapcsolattípus, a megszakadástűrő hálózat (DTN) – számolt be róla a Popular Science.
A kapcsolat lényege éppen a szétdaraboltság: az információ ugyanis csomagokban, szakaszosan továbbítódik vagy érkezik, illetve tárolódik. Így akkor is van mód az adatátvitelre, amikor a kapcsolat minősége gyenge. Az adatcsomagokat több csomópontból is lehet továbbítani, és többek között a műholdak vagy egyéb telekommunikációs eszközök segítségével is lehet sugározni.
Mivel az űrben óriásiak a távolságok, a módszer jó megoldást jelenthet az űrinternet kialakítására. Így előbb-utóbb talán az egész Naprendszer elérhető lesz.