-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Európai Parlamentben plenáris vita kezdődött csütörtökön az olaszországi sajtószabadság sokak által aggasztónak ítélt helyzetéről.
A téma napirendre tűzéséről heves politikai vita bontakozott ki az európai pártcsaládok között. A szerdán kezdődött brüsszeli EP-ülésszakon a napirend eldöntésekor a szocialisták, a liberálisok és zöldek összefogása nyomán 284 szavazattal 268 ellenében, 18 tartózkodás mellett elvetették a kereszténydemokrata néppártiak azon javaslatát, hogy vegyék le a kérdést a napirendről. Hasonlóan szoros eredménnyel - 293 szavazattal 286 ellenében, 18 tartózkodás mellett - olyan döntés is született, hogy nem csupán vitát tartanak az olaszországi sajtószabadságról, hanem a következő, október 19. és 22. között Strasbourgban tartandó ülésszakon állásfoglalás-tervezetet is szavazásra bocsátanak.
A jobbközép néppártiak frakcióvezetője, Joseph Daul azzal érvelt, hogy a kérdés nem tartozik az európai törvényhozás elé, saját belső vitáikat intézzék el az olaszok egymás közt.
Martin Schulz, a szocialisták frakcióvezetője szerint azonban igenis helye van a vitának, mert "akadnak Európában olyan személyek, akik nem tisztelik a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint azért is, mert a tévé- és laptulajdonlás amalgámja, a politikai, gazdasági és sajtóérdekek összevegyülése veszélyt jelent a demokráciára nézve Európában".
A múlt szombaton újságírók, szakszervezeti tagok és állampolgárok mintegy 150 ezren tüntettek Rómában a sajtószabadság mellett, mert szerintük Silvio Berlusconi miniszterelnök meg akarja félemlíteni a sajtót. A tiltakozók azt rótták fel az olasz kormányfőnek, hogy el akarja nyomni a magánéletéről szóló kritikus sajtóbeszámolókat.
Berlusconi nemrég beperelt több újságot, amelyek beszámoltak a magánéletét kísérő botrányokról. Néhány külföldi lap mellett összesen négymillió euró kártérítést követel a L,Unitá című baloldali újságtól és a La Repubblica című római napilaptól.
A három olaszországi televíziós csatornát is birtokló Berlusconit politikai pályafutásának 15 évvel ezelőtti kezdete óta azzal vádolják, hogy médiabirodalma összeegyeztethetetlen politikai szerepével. Amióta harmadszor is visszatért a hatalomba, különösen türelmetlen a személyét fürkésző médiákkal szemben, s megpróbálja elhallgattatni az őt bíráló hangokat - mondják.
A Freedom House független amerikai kutatóintézet idei jelentésében a "részben szabad" minősítést adta az olasz médiának, s a 195 vizsgált ország közül a 73. helyre sorolta e tekintetben.