-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A belgrádi parlament hétfőn minimális többséggel megszavazta a szerb tömegtájékoztatási törvény módosítását, s ezzel elhárult egy azonnali kormányválság veszélye.
A 250 tagú törvényhozás 125 képviselője által (249-en vettek részt az ülésen) elfogadott javaslatot a kormánykoalícióhoz tartozó G17 Plus párt terjesztette be, nem titkoltan azzal a céllal, hogy megzabolázza a vezetőjét, Mladjan Dinkicet sokszor nemtelen eszközökkel támadó bulvársajtót. A nem titkoltan két lap, a Kurír és a Glas Javnosti ellen irányuló módosítások közül az a legfontosabb, amely 30 millió forintnak megfelelő büntetést helyez kilátásba annak a sajtóorgánumnak, amely „megsérti az ártatlanság vélelmét”, s ezért a főszerkesztőjét is 3 millió forintnak megfelelő bírsággal sújtja.
A módosítások ellen egységesen fellépett a szerb média, de társadalmi szervezetek, sőt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) belgrádi képviselete is szót emelt ellene. A kifogások legfőbbike az, hogy a törvény szűk pártpolitikai megfontolásból féket vet a médiára, korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát.
A bírálók kifogásolták azt is, hogy a tájékozódást mint alapvető jogot érintő törvény módosításáról nem rendeztek társadalmi vitát, sőt magát a tájékoztatási szakmát sem kérdezték meg. A tervezet titokban, a G17 Plus irányítása alatt álló kulturális minisztériumban készült, fokozatosan szivárgott ki, és a média csinált belőle ügyet.
Azt egyetlen ellenző sem tagadja, hogy a szerb tájékoztatási törvény nem jó, változtatni kellene rajta, csupán azt kifogásolják, hogy egy átfogó, demokratikus törvényreform helyett újabb részmegoldás született: olyan, amely az eddiginél is jobban kiszolgáltatja a politikusoknak, különböző gazdasági és egyéb érdekcsoportoknak a sajtót.
Szerb politológusok más szempontból vitatkoznak a hétfői parlamenti döntésen: azt igyekeznek kitalálni, hogy a belgrádi kormány azonnali végét jelenti-e, vagy csak a bukás kezdete. A törvénymódosítást ugyanis a G17 Plus kormánybuktatásról szóló zsarolására, a koalíciót vezető Demokrata Párt vonakodó együttműködésével fogadták el. A kormányban részt vevő szocialisták és a nyugdíjasokat képviselő párt viszont a szavazáskor tartózkodott, az Egységes Szerbia nevű koalíciós párt az indítvány ellen voksolt, s az ellenzéki liberálisok kellettek ahhoz, hogy az indítvány átmenjen a törvényhozáson. Szakértők szerint ez a keresztbe szavazás nem sok jóval kecsegtet a belgrádi kormánykoalíció jövőjét illetően.
A módosítás elfogadásához nagy szükség volt a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) négy képviselőjének voksára is. Pásztor Bálint, a képviselőcsoport vezetője a szavazás előtt azt mondta, hogy „a javaslat nem ideális, nem mondom, hogy jó, de számunkra elfogadható”. A többi vajdasági magyar párt és számos társadalmi szervezet a hétvégén felszólította a VMSZ képviselőit, hogy szavazzanak a törvény ellen. A szerb újságíró szervezetek már a voksolás előtt bejelentették, hogy az alkotmánybíróságon támadják meg a hétfői döntést.