-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A médiapluralizmusról szóló EP-vita kapcsán Áder János felszólította az Európai Parlamentet, hogy az mérjen egyforma mércével.
Az olaszországi sajtószabadság állapotáról folytatott csütörtöki európai parlamenti vitában a jobbközép és a konzervatív képviselők viszont attól óvtak, hogy az Európai Uniót belpolitikai témák fórumaként használják. A baloldaliak, a liberálisok és a zöldek viszont uniós jogszabályt szeretnének a médiapluralizmusról.
Viviane Reding, a médiáért felelős uniós biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU csak korlátozott jogkörrel rendelkezik az írott média területén, és minden tagállamnak megvannak a megfelelő intézményei az alapvető jogokkal kapcsolatos problémák kezelésére. Reding arra kérte a képviselőket, ne az EU-intézmények útján akarják megoldani a nemzeti szintre tartozó ügyeket.
Az EP-vitában Joseph Daul, a kereszténydemokrata irányultságú néppártiak frakcióvezetője elutasította, hogy nemzeti vita színtereként használják az Európai Parlamentet. Azt mondta, Olaszország demokratikus állam, ahol tiszteletben tartják a jogállamiságot. Az EP-nek nincs hatásköre az ügyben - tette hozzá.
David-Maria Sassoli olasz szocialista EP-képviselő szerint Olaszország valóban demokratikus állam, ugyanakkor az információhoz való jogot minden EU-országban azonos követelmények alapján kell biztosítani, ezért európai irányelvre lenne szükség.
Guy Verhofstadt liberális frakcióvezető szerint aggodalomra ad okot, hogy a Freedom House jelentése szerint három EU-országban - Olaszországban, Romániában és Bulgáriában - csak „részben szabad” a média. A frakcióvezető a médiapluralizmus biztosítására kérte az Európai Bizottságot.
A zöldpárti Judith Sargentini szégyenteljesnek nevezte, hogy ezt a vitát a jobboldal megpróbálta levenni a napirendről. Szerinte a kormányzati nyomás hatására az olasz újságírók öncenzúrát gyakorolnak, és az olasz demokrácia sérülékennyé vált.
A vitában felszólalt Áder János magyar néppárti képviselő is, aki feltette a kérdést: „miért csak bizonyos jogok esetében és miért csak bizonyos alkalmakkor fontos a szocialistáknak és a liberálisoknak bizonyos politikai alapjogoknak a védelme?” A szemükre hányta, hogy nem tiltakoztak, „amikor Magyarországon az 56-os forradalmat megünneplő tömeget a szocialista kormány szétverte”, és nem tiltakoznak, „amikor egy európai uniós tagországban, Szlovákiában korlátozni akarják a kisebbségek nyelvhasználati jogát”.
„A sajtószabadság valóban fontos jog, de akkor Önök miért hallgattak az elmúlt húsz évben, amikor nyilvánvaló volt, hogy a volt szocialista országokban óriási médiakoncentráció van az exkommunista pártok kezében? Azt kérem Önöktől, hogy mérjenek egyforma mércével!” - mondta Áder a vita baloldali, liberális, illetve zöldpárti kezdeményezőinek.
Az EP az október 19-22-ei, strasbourgi ülésszakán fogadhat el állásfoglalást a sajtószabadság témájában.