-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az okostelefonok rengeteg lehetőséget kínálnak a pszichológiai kutatás számára. Egy nemrégiben megjelent tanulmány azt igazolja, hogy egy iPhone-applikáció éppolyan megbízható eredményeket adhat, mint egy laboratóriumi vizsgálat.
Josef Bless kutató két évvel ezelőtt éppen zenét hallgatott a telefonján, amikor támadt egy ötlete. „Azt vettem észre, hogy a különböző hangszerek hangja különbözőképpen oszlik meg a két fülem közt, és akkor esett le, hogy ez nagyon hasonló az általunk, pszichológusok által rendszeresen használnt, úgynevezett dichotikus hallás kísérletekhez, amelyekkel az agy funkcióit vizsgáljuk. Ezekben a kísérletekben két különböző szótagot mondunk egy időben a kísérleti alany jobb, illetve bal fülére, és neki meg kell mondania, hogy melyik szótagot hallotta tisztábban. Ez a kísérlet azt vizsgálja, hogy melyik agyfélteke az aktívabb a nyelvfeldolgozáskor” – meséli Bless a ScienceDaily tudományos hírportálnak. Josef Bless a norvégiai Bergenben dolgozik PhD disszertációján; tagja az interdiszciplináris kutatásokat végző bergeni fMRI Groupnak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A dichotikus hallást vizsgáló iPhone-apllikáció neve iDichotic, és 2011 óta tölthető le ingyenesen az App Store-ból. Egy év alatt több mint 1000 ember töltötte le, és majdnem a felük vissza is küldte eredményeit a kutatócsoportnak. A kutatók az első 167 eredményt hasonlították össze 76 Norvégiában és Ausztráliában készített laboratóriumi teszt eredményével. Az összehasonlító elemzést a Frontiers in Psychology című folyóiratban tették közzé.
„Kutatásunk azt bizonyítja, hogy az applikáció ugyanolyan megbízható eredményeket produlál, mint a kontrollált laboratóriumi vizsgálat. Ez pedig azt jelenti, hogy az okostelefonok pszichológiai tesztek elvégzésére is alkalmas eszközök, ami számos új és izgalmas lehetőséget nyit meg a kutatók számára” – mondja Bless. „Ez az alkalmazás lehetővé teszi, hogy rengeteg adathoz jussunk hozzá könnyen és olcsón. Azt gondolom, hogy a pszichológiai kutatásokban az okostelefon-alkalmazásoké a jövő” – teszi hozzá.
A kutatók azóta már az iDichotic egy speciális verzióját is létrehozták, amely a hallási hallucinációktól szenvedő skizofrén betegek segítségére lehet. Az applikáció segít fejleszteni a betegek koncentrálóképességét, így amikor hallják azokat a bizonyos hangokat, könnyebben el tudják azokat hallgattatni.
„A mobilos applikációk nagy előnye, hogy tesztelni és fejleszteni is lehet átaluk a betegeket anélkül, hogy be kellene jönniük a laborba” – mondja Bless. Ha valaki ki szeretné próbálni az iDichoticot, menjen az App Store-ba, és keressen rá. A hallási teszt körülbelül három percet vesz igénybe, és a végén kiderül, melyik domináns agyféltekénk nyelvfeldolgozás közben. (De senki se lepődjön meg, ha a bal agyféltekéje a domináns!)
Forrás