-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ma már bárkinek lehet fonetikai laboratóriuma, akár otthonában is. Magyar nyelvű használati utasítással!
A 20. század vége előtt a fonetikai mérések elvégzéséhez drága laboratóriumi felszerelésekre volt szükség, a mérési eredmények feldolgozása pedig bonyolult matematikai számításokat kellett elvégezni. A helyzet 1995-ben változott meg radikálisan, amikor Paul Boersma és David Weenink, az Amszterdami egyetem kutatói közzétették Praat (hollandul ’beszéd’) nevű számítógépes programjukat. Ennek segítségével bárki saját otthonában is végezhet fonetikai méréseket, ha rendelkezik számítógéppel és megfelelő minőségű digitalizált hangfelvételekkel.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Praat képes hangállományok elemzésére, módosítására és létrehozására (beszédszintézis) is. Használható grafikus felülettel, de meghívható más programokból is (például nagy mennyiségű adat elemzésére). Az átlagos felhasználó számára a leglátványosabb funkciója, hogy képes megjeleníteni a beszéd spektrogramját (hangszínképét), alapfrekvenciáját (ezt érzékeljük a beszéd hangmagasságaként), intenzitását (a hangerőt), illetve a formánsokat (azokat a frekvenciákat, melyek a hang összhatását létrehozzák).

(Forrás: Számítógépes beszédfeldolgozás. Bevezetés a Praat program használatába)
Ami az egészben a legszebb, hogy a Praat ingyenes, és többféle operációs rendszerre ingyen is letölthető. Mi több, a közelmúltban Szekrényes Istvánnak köszönhetően online hozzáférhető magyar nyelvű használati utasítása is. Persze a programot leginkább akkor érdemes használnunk, ha a fonetikáról vannak alapvető ismereteink, és tudjuk, mit is szeretnénk kielemezni.