-
mederi: "Csak a véletlennek köszönhető, hogy a két szó azonos alakúvá vált." -Szerintem is. A magy...2021. 04. 04, 10:26 Miért nyúl a nyúl?
-
mederi: @Fülig James: 61 Egy körülbelüli idézet a Wikipédiából Fleming kísérleteinek sikeréről kol...2021. 04. 04, 09:32 Dob és dob
-
mederi: A közmondás szerint a "részeg disznó (ember) hentereg a földön" és nem *hengereg, mert meg...2021. 04. 01, 10:02 Hentel-e a hentes?
-
mederi: Így hengergetnek a hentesek.. :) www.youtube.com/watch?v=EHf8T_2k9uM2021. 04. 01, 09:59 Hentel-e a hentes?
-
mederi: @Avatar: 14 A felfüggesztett disznó olyan közel szabályos vízszintes szeletekből áll, amik...2021. 04. 01, 09:31 Hentel-e a hentes?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az európai parlamenti képviselők igazán komolyan veszik a nyelvi sokszínűséget: azt követelik, legyen az EU hivatalos nyelve a katalán, a baszk, a galíciai, a walesi és a skót gael nyelv is.
Ha már lúd, legyen kövér – vagyis ha az EU valóban elkötelezett a nyelvi sokszínűség iránt, demonstrálja ezt abban is, hogy hivatalos nyelvvé avat olyan mellőzött nyelvkistestvéreket is, mint amilyen a katalán, a baszk, a galíciai, a walesi és a skót gael nyelv. Ezt követelik az európai parlamenti képviselők, mondván: „Brüsszel elmulasztja megvédeni azon milliók nyelvi jogait, akik nem a hivatalos EU-nyelvek valamelyikét beszélik”.

(Forrás: Pere Figueras/sxc.hu)
Az Európai Szabad Szövetség nevű párt képviselői szerint a nyelvhasználat az európai kisebbségeknek is demokratikus joga, ezért Brüsszelnek sokkal többet kellene tennie ezeknek a mellőzött nyelveknek a támogatásáért. A Szövetség tagjai a korzikai, a breton és a provanszál nyelv mellett is felszólaltak – számol be az EurActiv.
Összesen 14 milliót számlálnak azok a kisebbségben élő EU-állampolgárok, akiknek nyelve semmilyen módon nincs képviselve a szervezetben. Ebből csaknem 10 millió a katalánul beszélők száma. „Emberek milliói használják a katalánt nap mint nap, ennek ellenére EU-s szinten a nyelv még mindig láthatatlan” – kifogásolja Kolja Bienert katalán aktivista, aki szerint rossz, hogy kizárólag a spanyol kormány jóindulatától függ, hogy a katalánok mikor hallathatják a hangjukat. „Pedig könnyű egy nyelvet hivatalossá tenni. A kormánynak egyszerűen csak kérnie kell azt, ahogyan a walesi példa is igazolja. Az Európai Parlament jelentős jóindulatot tanúsít a kérdésben, de nem ír alá egyezséget a kormányokkal, így nincs jogi kényszer” – így Bienert.
Pau Solanilla, az EU-ügyekért felelős spanyol titkárság vezető tanácsadója egyébként „kényes ügynek” nevezte a nyelvi indítványt, amire a spanyol politikusok „allergiásak” lehetnek, mert „néhányan szeparatista megmozdulásoktól tartanak emiatt.” Ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy a spanyol kormány nyitott az együttműködésre nyelvkérdésben, és kifejezte reményét, hogy a katalánnak és a baszknak helye lesz az Európai Parlamentben.