-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kutatások azt mutatják, hogy az az ideális, ha napi 7-8 órát töltünk minőségi alvással. Ha kevesebbet vagy többet alszunk, abból baj lehet.
Az életünkből átlagosan 24 évet alvással töltünk. Micsoda pazarlás! – gondolhatnánk. Mennyi mindent megtehetnénk, ha nem aludnánk ilyen sokat! Úgy tűnik azonban, hogy az alvásra tényleg szükségünk van. Na de pontosan mennyire? – A tudósok ma még vitatkoznak azon, hogy milyen hatásai vannak az alvásnak, az azonban biztos, hogy nagyon fontos a szervezetünk számára. Az általunk korábban már ajánlott AsapScience készített is egy összefoglalót, amelyből megtudhatjuk, mennyi időt érdemes alvással töltenünk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Mielőtt este nekihamarodnának az emberbabvadászatnak, mindig hunynak vagy ötven pislantásnyit – mondta a HABÓ, majd megállt, hogy Szofi jobban körül tudjon nézni. – Az óriások csak korba-hébe alszanak – folytatta –, nem úgy, mint az emberbabok. Az emberbabok egyszerűen megörülnek az alvásért. Gombolkoztál már azon, hogy egy ötvenéves emberbab húsz évet tölt az életéből alvással?
– Megmondom őszintén, még nem jutott eszembe ezen gondolkodni – mondta Szofi.
– Hát akkor juttasd az eszedbe! – mondta a HABÓ. – Képzeld csak el! Együnk prédának egy emberbabot, aki azt mondja magáról, hogy ötvenéves. Ez az emberbab húsz éven keresztül csak aludt, azt se tudta, hogy hol van. És közben semmit se csinált. Még csak nem is gombolkozott!
– Fura egy dolog, az biztos – mondta Szofi.
– Terszetesen! – mondta a HABÓ. – Szóval az a leglényeg, hogy az az emberbab, aki ötvenévesnek mondja magát, valójában csak harmincéves!”(Roald Dahl: Szofi és a HABÓ)
A videóból megtudhatjuk például, hogy egy kísérletben három csoportra osztották a résztvevőket. Az egyik csoport tagjai napi 4 órát, a másik csoport tagjai napi 6 órát, a harmadik csoport tagjai pedig napi 8 órát aludtak huzamosabb időn át. Két hét után megvizsgálták a kognitív funkcióikat. Azt találták, hogy akik 8 órát aludhattak éjszakánként, azok jól szerepeltek, azok azonban, akik 6 vagy kevesebb órát aludtak, rosszabbul teljesítettek. A 6 órát alvók teljesítménye olyan volt, mintha ittak volna – gyakorlatilag a részegekével volt egyenértékű a teljesítményük. Akik 4 órát aludtak, még rosszabbul teljesítettek: ők volt, hogy elaludtak a teszt közben. A nem eleget alvók teljesítménye az idő előrehaladtával egyre csökkent, ami az alváshiány számlájára írható.
Mennyi időbe telik, amíg az ember kipiheni magát? – Kísérletekből az derült ki, hogy ha néhány éjszaka eleget és jól tudunk aludni, általában az már elegendő ahhoz, hogy teljesen regenerálódjunk, és újra teljesen jó teljesítményt tudjunk nyújtani. Ha azonban hosszabb időintervallumban szenvedtünk az alváshiánytól, akkor a regenerálódás ideje is jóval hosszabb. A hosszú időn, éveken át tartó alvásmegvonás akár az agy károsodását is okozhatja. Az alváshiányhoz „hozzá is szokunk”, azaz egyre kevésbé érezzük, hogy objektíve mennyi alvásra van szükségünk. Ilyenkor mondjuk: „Áh, nekem az 5 óra is elég!”
De mennyit kéne aludnunk? – A tudósok szerint napi 7-8 óra alvás ideális az emberek többsége számára. Azoknál, akik rendszeresen kevesebbet alszanak napi 7 óránál, agykárosodás alakul ki, ezen kívül nagyobb az esélye a szívproblémák, a cukorbetegség és az elhízás kialakulásának. Arról nem beszélve, hogy így a 12 százalékkal nő meg az esélyük arra, hogy idő előtt meghalnak. De ne higgyük, hogy sokkal jobb az, ha átesünk a ló túlsó oldalára! Azoknál, akik rendszeresen többet alszanak napi 8 óránál, ugyan nem alakul ki agykárosodás, de ugyanúgy megnő a szívbetegségek, a cukorbetegség és az elhízás kockázata. Sőt, az idő előtti halál bekövetkeztének esélye 30 százalékkal nő meg.
Az alvásigényünk persze egyénileg is változhat. Ismert például egy olyan génmutáció, amely lehetővé teszi a hordozójának, hogy akár napi 1,2 órával kevesebb alvás is elegendő legyen számára. Azt, hogy mennyi az alvásigényünk, legjobb, ha magunk tapasztaljuk ki. Azt biztosan észrevesszük az agyunk működésén ha túl keveset alszunk. A túl sok pedig nem ennyire fenyegető lehetőség...
Forrás