nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Mekkorák valójában a morgó kutyák?

Az ELTE Etológiai Tanszék kutatóinak eredményei szerint a kutyák játék közben hangjuk segítségével eltúlozzák saját méreteiket: a hang modulálásával történő „méretnagyobbítást” eddig főként vetélkedő helyzetekre tartották jellemzőnek.

nyest.hu | 2013. szeptember 24.
|  

Az ELTE Etológiai Tanszék kutatóinak friss eredményei a rangos Applied Animal Behaviour Science folyóirat 2013. szeptemberi számában jelentek meg; a publikációt a Science magazin is szemlézte.

Pongrácz Péter egyetemi adjunktus és Bálint Anna PhD-hallgató a vizsgálat során arra volt kíváncsi, hogyha egy kutya morog játék közben, illetve ha a kedvenc csontját el akarják venni tőle, akkor egy másik kutya a morgások alapján mekkorának „tippeli” a morgó egyedet. A kísérletek bizonyították: a kutyák eltérően viselkednek társaik előtt, attól függően, hogy ételről vagy játékról van szó.

A vizsgálatok során a kutyáknak felvételeket játszottak a kétféle morgásról, miközben projektorral két kutyaképet vetítettek nekik: az egyik kép pont akkora volt, mint a morgó kutya, míg a másik kép vagy valamivel kisebb, vagy valamivel nagyobb. Ha a kutyák „csontőrző” morgást hallanak, akkor arra a képre néznek inkább, amelyik méretben a morgó kutyával azonos. Viszont ha „játékos” morgást hallanak, akkor általában a nagyobb kutyát választják a két kép közül.

Mekkorák valójában a morgó kutyák?
Forrás: Wikimedia Commons / Pdpics / CC BY-SA 3.0

A kutatás újszerűsége az, hogy eddig kutyákon – illetve más állatokon – nem mutatták ki, hogy játék közben „eltúloznák” saját méreteiket hangjuk segítségével. Ez a jelenség jól illeszkedik a játék biológiai értelmezéséhez, amely szerint a játékos magatartásra a viselkedésformák felnagyítása és eltúlzása is jellemző. A hang modulálásával történő „méretnagyobbítást” viszont eddig főként vetélkedő, ellenségeskedő helyzetekre tartották jellemzőnek – de nem a négylábúakon.

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!
Információ
X