-
ganajtúrós bukta: Most találtam a wikiben: "Ugyanez a genom 50% manysi (finnugor), 35% szarmata (indoiráni) ...2025. 07. 12, 20:34 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az alvó csecsemők nem csupán a nap fáradalmait pihenik ki. Az az akár 16-18 óra, amit szundikálással töltenek, bizony aktív munka a számukra: egy friss kutatás eredményei szerint ugyanis a babák ez az idő alatt is tanulnak. Az eredmények akár a diszlexia megelőzésében is segíthetnek.
Az újszülöttek a nap nagy részét alvással töltik, mégis olyan sebességgel tanulják meg a körülöttük lévő világ rendjét, hogy azt egy felnőtt sem igen tudná utánuk csinálni. Elgondolkodtak már azon, mi lehet ennek az oka? Nos, a Floridai Egyetem néhány tudósa igen. Sőt kutatásokat is végeztek, és arra jutottak, hogy a csöppségek bizony álmukban is tanulnak. Hogy hogyan? A szakértők szerint a felnőttekétől eltérő agyi tevékenységüknek köszönhetően – írja a Science Daily internetes oldala.

(Forrás: iStockphoto)
A vizsgálatok során megfigyelték, hogy az újszülöttek alvás közben aktív tanulást folytatnak, ez pedig a szemmozgás mérésével állapítható meg. A kutatások alanyaként vizsgált babák agyhullámait követve megállapítható, hogy az agyban végbemenő változások adattárolást eredményeztek a kicsiknél. Vagyis az újszülöttek alvási mintái nagyban eltérnek a felnőttekétől, de még az idősebb gyerekekétől is. „Mivel a csecsemők az idő nagy részét alvással töltik, igen fontos tudnunk, hogy nem csupán befogadják a kívülről jövő információt, de oly módon használják azt, hogy megfelelően reakciót is adnak” – mondja Dana Byrd pszichológus.
A friss eredmények nem csupán amiatt érdekesek, mert eddig még nem folytak az alvó csecsemők agytevékenységét elemző vizsgálatok. A tanulmányban alkalmazott módszerek ugyanis alkalmasak lehetnek arra is, hogy időben felfedezzék és kezelni tudják az agyműködés rendellenességeit, vélik a tudósok. Így akár meg is előzhetők az olyan fejlődési rendellenességek, amelyek a kisagy és a nyúltagy szokásostól eltérő felépítéséből adódhatnak, és összefüggésbe hozhatók az autizmussal, illetve a diszlexiával.