-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
J. R. R. Tolkien, A gyűrűk ura trilógia és számos kapcsolódó mű szerzője részletesen kidolgozta történetei világát. Bizonyos részletekre azonban ő sem gondolt.
Szakmai ártalomnak szokták nevezni, amikor valaki ott is a szakterületével kapcsolatos kérdéseket látja, ahol azok egyáltalán nem lényegesek. A fizikusok, kémikusok, matematikusok azt figyelik, hogy a filmekben a háttérben megjelenő táblákra felírt képletek helyesek-e, a nyelvészeket pedig az érdekli, hogy a háttérben elhangzó érthetetlen szöveg milyen nyelvű. Vannak esetek, amikor egy-egy alkotás szerzője maga épít külön világot maga köré, és mélyed el annak látszólag érdektelen részleteiben. Így tett J. R. R. Tolkien is, aki A gyűrűk ura trilógiában, illetve az ahhoz kapcsolatos művekben szereplő nyelveket is kidolgozta – nem csoda, hiszen maga is nyelvész volt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Igaz, Tolkien nem csupán a szakterületéhez közel álló kérdésekben volt híve a részletességnek. Egész világának kidolgozta történetét, mitológiáját, kezdve a világ teremtésétől. Az aprólékos kidolgozás eredményei időnként önálló művek lettek, mint például A szilmarilok. Az író részletesen kidolgozta azt a teret is, amelyben történetei játszódnak: elképzelt világának azon földrajzi egységeire is figyelmet fordított, ahol megírt események nem is játszódtak.
Természetesen mindig maradnak olyan részletek, amelyeket tovább lehet finomítani – és előbb-utóbb várható is azon szakemberek felbukkanása, akik nekiállnak kidolgozni ezeket. Tolkien ugyan kidolgozta világának domborzatát és vizeit, de ezek történetével, geológiai szerkezetével már nem foglalkozott – persze a geológusoknak ez fel is tűnt.
Elsőként 1967-ben Margaret Howes foglalkozott Középfölde „mai” földrajzi viszonyainak kialakulásával, de az ő munkáját sok kritika érte, mivel túl sokat támaszkodott a Föld történetére, s így eltávolodott Tolkien világától. Munkáját elhomályosította Robert Reynolds 1974-es írása, a Középfölde geomorfológiája, mely a lemeztektonika elveit alkalmazta.
Reynolds elképzeléseit fejlesztette tovább 1992-ben Középfölde földtana című írásában W. A. S. Sarjeant. Felülvizsgálta a lemezek számát, és modern terminológiát használta törésvonalakkal kapcsolatban (vetők, hármas csomópont). A Végzet hegyét, ahol az Egy Gyűrű született, és ahol el kellett pusztítani, geológiai forrópontként azonosítja. Választ ad olyan kérdésekre, mint hogy miképpen keletkezett a mithril, illetve miért olyan furcsa formájúak Mordor körül a hegyek.
Forrás