-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Azok a gyerekek, akik anyanyelvként valamilyen tonális nyelvet sajátítottak el, nagyobb eséllyel rendelkezhetnek úgynevezett „abszolút hallással”.
Abszolút hallásnak általában azt a képességet nevezik, amelynek köszönhetően valaki egyetlen hangról megmondja, hogy az például a magas C. Az abszolút hallás nagyon ritka: Európában 10 ezer ember közül egy büszkélkedhet ezzel a képességgel.
A Kaliforniai Egyetem kutatói most úgy találták, hogy azok a zenészek, akik ötéves koruk előtt elsajátítottak egy tonális nyelvet, sokkal valószínűbben rendelkeznek ezzel a képességgel, mint európai kollégáik – számolt be a meglepő eredményről a New Scientist a Journal of the Acoustical Society of America nyomán.
Tonális nyelvek alatt olyan nyelveket értünk, amelyeken a jelentés alakulása szempontjából jelentősége van az egyes hangok hangmagasságának is. Ilyen nyelvek például a japán, a mandarin, a thai és sok más ázsiai és afrikai nyelv. Az indoeurópai és a finnugor nyelvekre azonban mindez nem jellemző.
Azok a kínai zenészek, akik körében a vizsgálatot végezték, semmi különlegeset nem találtak abban, hogy valaki tökéletes hallással rendelkezik. A vizsgálatok szerint az ázsiai zenészek a lejátszott hangok átlag 90 százalékát tökéletesen eltalálták – de csak akkor, ha ötéves koruk előtt elsajátították a nyelvet.
A kutatás vezetője, Diana Deutsch szerint a csecsemők minden jel szerint nagyobb valószínűséggel tesznek szert tökéletes hallásra, ha abban az életkorban, amikor beszélni tanulnak, verbális címkékkel ruházhatnak fel zenei hangokat. Ezt teszik ugyanis akkor, amikor a különböző hangmagasságú hangokhoz kötődő különböző jelentéseket elsajátítják.