-
Közbiztonság Szilárd: @amajer: Az MTI-sek a Fidesz fenekének nyalásán kívül minden másban nagyon pocsékul teljes...2023. 02. 07, 22:47 Nade ki Áder János felesége?
-
Közbiztonság Szilárd: @Annie: Ezzel pont a poént ölöd meg. A mondatnak ugyanis pont az a lényege, hogy angolul i...2023. 02. 07, 22:45 Nade ki Áder János felesége?
-
Közbiztonság Szilárd: @Krizsa: Mindig szájjal csinálod, és lenyeled?2023. 02. 07, 22:42 Nade ki Áder János felesége?
-
mederi: @rofia: 21 Gondolom így már érthető, hogy a cím helyesírása teljesen korrekt, annak ellené...2023. 02. 05, 11:07 A mi latinunk
-
mederi: @mederi: összegzés Véleményem az, hogy eredetileg az "á" mint hosszú magánhangzónak a magy...2023. 02. 05, 10:59 A mi latinunk
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Néha a legegyértelműbb dolgokban is elbizonytalanodunk – még a kétharmadban is lehet kételkedni.
Névtelenségét megőrizni kívánó olvasónk maga is érzi, hogy nem kérdez bonyolult dolgot:
a kérdésem roppant egyszerű: hogyan helyes leírva a "kétharmad" szó számokkal? Pl: a Fidesznek némi szerencsével meglett a kétharmad.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Még abban sem lehetünk bizonyosak, hogy legalább helyesírási kérdésről van szó – talán inkább matematikairól. A magyar helyesírás szabályai a 288.–292. pontokban foglalkozik ugyan a számnevek helyesírásával, de a törtszámokra csak a 291. pontban tér ki – azonban itt is csak a tizedes törtekről esik szó (itt olvashatjuk, hogy az egész és a tört értékek közé vesszőt írunk – nem mondjuk pontot, mint az angolban).
Ugyanakkor kétségtelen, hogy a tisztán matematikai munkákban a törtek – és általában a számok – más alakjait is használjuk, mint hétköznapi szövegekben. A kétharmad bevett írásmódja a 2/3, de tipográfiailag igényesebb a ⅔ karakter használata (ilyen karakter azonban csak néhány tört esetében áll rendelkezésünkre).

(Forrás: Wikimedia Commons / GNU-FDL 1.2)
Az esetek többségében mégis a legcélszerűbb, ha a tört értékét betűvel írjuk ki: a cikkek kétharmada kifejezetten érdekes, nem pedig a cikkek ⅔-a kifejezetten érdekes. A számmal való írás inkább olyankor tanácsos, ha sok számszerű értéket adunk meg, például egy receptben: ⅔ pohár víz, ½ pohár ecet, ¼ evőkanál só, ¾ teáskanál cukor (fogyasztásra nem ajánljuk). A nagy számokból álló törteket pedig célszerű se nem egyszerű vagy tizedes törtként írni, hanem az értéket százalékban megadni: 177/243-ad vagy százhetvenhét kétszáznegyvenharmad helyett írjuk azt, hogy 72,8% – így az információ az olvasó számára is könnyebben feldolgozható.