-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
-
gekovacsistvan: "Európa kirablásáról..." Einhard ( Nagy Károly egykorú életírója ) szerint egyetlen hadjár...2021. 02. 26, 08:55 A honfoglaló férfi, a gender studies...
-
menasagh: Digitális tanulás...ennek is idővel jönnek meg a követkeményei mint a szombatesti bálnak.2021. 02. 24, 15:16 Hiánypótló online konferencia a...
-
K. Laci: Itt is nagyon sok hangoskönyveket meg lehet találni és elérhető az oldal akadálymnetesen i...2021. 02. 22, 17:59 Fehér bottal a monitor előtt
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ausztráliát a hollandok fedezték fel a 17. század legelején. Legalábbis mindeddig ezt gondolták a történészek. Most azonban egy 16. század végi portugál imakönyvben egy kenguruhoz hasonló lény rajzára bukkantak.
Egy portugál apáca 500 éves imakönyvében egy kengurura emlékeztető lény rajza található. A könyvben szerepel egy bennszülött ausztrál férfinak kinéző alak is. Mindezekből vannak, akik arra következtetnek, hogy a portugálok előbb jártak Ausztráliában, mint a hollandok – számol be a felfedezésről a The Guardian.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A történelem úgy tartja számon, hogy a hollandok voltak az első európaiak, akik Ausztrália partjainál kikötöttek 1606-ban. Ennek azonban ellentmondani látszik, hogy egy 1580 és 1620 között keletkezett portugál imakönyvben egy kenguruszerű lény rajza látható. Található még benne egy félmeztelen férfiről készült rajz is, akinek levelek vannak a hajába tűzve – ő akár egy ausztrál bennszülött is lehet.
A New York-i Les Enluminures galéria, amely középkori és reneszánsz kori kéziratokat és egyéb emlékeket őriz, most megszerezte az 500 éves imakönyvet, amely egy Caterina de Carvalho nevű portugál apáca tulajdona volt. A kötet értéke körülbelül 15000 amerikai dollár.
Laura Light, a Les Enluminures kutatója azt mondja, hogy az arról szóló vita, hogy az előkerült imakönyv bizonyítja-e hogy az európaiak közül a portugálok vagy a hollandok kötöttek-e ki elsőként Ausztrália partjainál, elég szűklátókörű. „Az a tény, hogy egy ilyen rajz megjelenik egy ilyen váratlan kontextusban, egy a 16-17. század fordulóján élt portugál apáca imakönyvében, már mutatja számunkra, hogy a két kultúra között miféle kapcsolat lehetett.”
A portugál felfedezők általában titokban tartották, hogy mely tengeri utakat jártak már be. Éppen ezért igen nehéz kideríteni, hogy mikor jártak először Ausztráliában. De évek óta spekulálnak arról a tudósok, hogy lehetséges, hogy megelőzték a hollandokat. A „bizonyítékok” között olyan térképeket találunk, amelyek az 1540-es évekre datálódnak, és szárazföldeket jelölnek Indonéziától és Pápua Új-Guineától délre.
Nem mindenki hisz azonban a kenguruban! Martin Woods, az ausztrál nemzeti könyvtár térképrészlegének szakértője szerint a rajz nem kengurut ábrázol, sokkal inkább oposszumot vagy őzt. Ezekre az állatokra olykor szintén jellemző, hogy a lerajzolt pózban, a hátsó lábukra ereszkedve esznek. A legárulkodóbb jel szerinte az, hogy a kengurunak a rajzon nincs farok rajzolva. „Ha valaki kengurut rajzol, nagyjából az első dolog, amit le kell rajzolnia, az a farok. Persze ez az állat egy D betű belsejébe van rajzolva, így mondhatjuk, hogy a D körvonala eltakarja a farkát. De a farok körül is ölelhetné a D-t kívülről” – mondja az ausztrál szakember.
Woods arra is felhívja a figyelmet, hogy az állat mellső és hátsó lábai körülbelül azonos méretűek. Ezen kívül ő is fontosnak tartja a kontextust: a kép nem egy térképen vagy más leíráson szerepel, hanem egy imakönyvben. „Azt gondolom, hogy azok számára lehet ez a rajz különösen izgalmas, akik már eleve hisznek abban, hogy a portugálok jártak először Ausztráliában. Azok számára, akik nem hisznek ebben, ez a kézirat sokkal kevésbé izgalmas.”
Forrás
'Kangaroo' sketch suggests Portuguese may have beaten Dutch to Australia