-
szigetva: @mederi: És vajon minek említetted, ha nem azt akartad vele sugallni, hogy valami köze van...2023. 03. 25, 09:41 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 A "tám" eredetéről semmi biztosat nem mondtam, csupán egy példát említettem ...2023. 03. 25, 09:16 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 Kicsit egyoldalúan közelíted meg a kérdést. Az angol példa szavak bár azonos...2023. 03. 24, 12:11 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
szigetva: @mederi: angolul: reped 'crack', repeszt 'crack'; éled 'revive', éleszt 'revive' és akkor ...2023. 03. 23, 14:08 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
Avatar: 444.hu/2023/03/23/moldav-nyelv-nincs-tobbe2023. 03. 23, 12:27 A moldáv nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bajomi-Lázár Péter neve ismerősen cseng a médiamunkások számára: a média jelenségeit régóta vizsgáló író-tanár most könyvet jelentetett meg.
Média és politika címmel megjelent Bajomi-Lázár Péter író, egyetemi tanár könyve. A tanulmánykötet a jelenkori hazai újságírás politikával és üzleti élettel fenntartott viszonyát, médianyilvánosság sajátosságait vázolja. A szerző újságírók, médiaszereplők megszólaltatásával mutatja be, hogyan alakult és alakul a nyilvánosság, a véleményszabadság kérdése a rendszerváltozás után abban a világban, ahol már sokszor az üzleti érdekek befolyásolják a hírvilágot.
A Független Médiaközpont által szervezett könyvbemutatón Haraszti Miklós író, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) leköszönő sajtószabadság-képviselője elmondta: a hazai újságírás túl van a cenzúra, öncenzúra korszakán és számos médiaháborún. Most olyan fordulatnak kell bekövetkeznie, amely a minőségről szól. Haraszti Miklós a bemutatón kiemelte: a minőségi online újságírás még nem talált magára az üzleti érdekek, a „kattintások”, felugró reklámok világában.
A könyv többek között az újságírói szakmában jelenleg tapasztalható jellegzetességekről ír, így például az intenzívebb hírverseny, a nagyobb híréhség hatásairól, illetve az erősebb hírkontroll jelenségéről. A hírgyártásban az internet segítségével ugyanis ma egyre több civil újságíró is részt tud venni.
A tanulmánykötetben láthatatlan újságírásnak nevezett tényfeltárás műfajának hazai helyzete is terítékre kerül. Bajomi-Lázár Péter az MTI érdeklődésére elmondta: érdekes jelenség, hogy hazai tényfeltárással leginkább a kispénzű hetilapok foglalkoznak. A műfaj legnagyobb problémája az anyagi szűkösség mellett, hogy a feltárt témák általában nem jutnak el az országos médiumokba. A bulvár-újságírás által képviselt úgynevezett plebejus-nyilvánosság viszont úgy járulhat hozzá a demokrácia minőségének javulásához, hogy a botrányos ügyek feltárásával megelőző hatást gyakorol a normasértésekre. A kérdés az, hogy ezeket a normasértéseket végül megvédi vagy elutasítja-e a társadalom – emelte ki a szerző.
Bajomi-Lázár Péter az Oxfordi Egyetem Politikai Nemzetközi Tanulmányok Tanszékén működő Média és demokrácia Közép- és Kelet-Európában nevű kutatócsoportjának tagja, a Budapesti Gazdasági Főiskola tanára. Korábbi könyvei is a magyarországi média és társadalom viszonyáról, a sajtónyilvánosság témaköréről szóltak.
A szerzővel korábban készült interjúnkat itt olvashatják.