-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mivel hiányoznak a kétnyelvű kiképző tisztek, bármennyire is szeretné a vezetés, nem lehet kétnyelvű a kanadai katonaság – igazolta egy mostani felmérés.
A kanadai vezetésnek rendkívül fontos az angol-francia kétnyelvűség megteremtése, ám a valós életben ez nagyon kevés területen valósul meg. Egy új felmérés szerint – tájékoztat a Vancouver Sun – a kanadai katonaság kiképzőintézményeinek 83 százalékánál nincs lehetőség a katonák kétnyelvű felkészítésére.
(Forrás: wikimedia commons)
A felmérés részletei szerint az angol anyanyelvű kiképzőtisztek csak angol nyelven tudták a katonai parancsokat a katonák fülébe ordítani, míg a frankofón tisztek ugyan általában elég jól ismerték mindkét nyelvet, de nem voltak mindig hajlandók elvállalni az angol nyelvű kiképzéseket.
A katonaságnál köztudottan nagy szerepe van a tekintélyelvnek, és a kiképzési nyelv helytelen, megmosolyogtató használata teljes mértékben alááshatja egy tiszt méltóságát. Kanadában az állami alkalmazottaknak ettől függetlenül joguk van az általuk választott nyelven dolgozniuk, tehát a frankofón tiszteket nem is lehet az angol nyelv használatára kényszeríteni. A kanadai katonaságnak ugyanakkor kötelessége lenne mindkét kiképzési nyelvet biztosítani az újoncok számára. Egyelőre itt zárul be a kör.