-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olyan hangosan kürtölnek a drukkerek a dél-afrikai foci vébén, hogy a játékosok nem hallják egymás hangját. Ezért kénytelenek mást kitalálni.
Dél-afrikai futballmeccsek kedvelt kelléke a vuvuzela, egy körülbelül egy méter hosszú kürt, amely óriási hangzavart képes előidézni. Bár a hangszert csupa jó szándékból, biztatásképpen fújják a drukkerek, a focisták inkább eltekintenének ettől a fajta biztatástól, mivel az egybefüggő kürtszótól semmit nem hallanak a pályán. „Gólveszély esetén bármit mondok a hátvédeknek, biztosan nem fogják meghallani. Egyszerűen lehetetlen a pályán kommunikálni” – magyarázza a dánok kapusa, Thomas Sorensen, aki hétfőn két gólt is beengedett a hollandoktól.

(Forrás: Wikimedia Commons)
Mindez pedig azt teszi szükségessé, hogy a játékosok megtanuljanak szemkontaktussal és jelbeszéddel kommunikálni, és körültekintő egyeztetéseket folytassanak – még mielőtt a pályára lépnek. „Sok dologban meg kell állapodni a meccs előtt, és játék közben kézjeleket kell használni, mert különben nincs esély rá, hogy a pályán gyorsan mondjunk egymásnak valamit” – mondja Sorensen.
A kapus számára nem idegen a hangos szurkolás: az első osztályú Stoke City játékosaként hozzá van szokva ahhoz, hogy a szurkolók állandóan énekeljenek. Ahogy a Times of India tudósítójának mondja: „Angliában hozzászoktunk ahhoz, hogy jó hangulat van, és az emberek énekelnek, de ami itt van, az csak egy fülsüketítő zaj. Tudom, hogy a vuvuzela része az itteni hagyománynak, de én inkább az éneklésre szavazok.”