-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mi kell ahhoz, hogy valaki jó büntetőt rúgjon? Jó testbeszéd, helyes megközelítés és megfelelő nyomás – vallja egy sportpszichológus.
Ha büntetőkről van szó, a németek a foci királyai – állítja a Mirror Football brit portál arra hivatkozva, hogy egy Franciaországtól elszenvedett 1982-es vereség óta rendre a németek győztek a büntetőpárbajokban. No de mi a jó büntető titka?
Jamie Barker, a Staffordshire Egyetem sportpszichológusa szerint közel sem minden a gyakorláson múlik. Ezen túl még három kulcstényező létezik: a jó testbeszéd, a helyes megközelítés és a megfelelő nyomás. „Ha megnézzük Christiano Ronaldot, ahogy a 11-es vonalhoz közelít, láthatjuk, hogy magabiztos: magasan tartja a fejét, és érezhetően úgy gondolja, berúgja majd – és általában meg is teszi. Ám nemrégiben láttam Stuart Pearce-t is, amint büntetőt rúgott: ahogy a vonalhoz közelített, megnyalta a szája szélét, ami az idegesség egyértelmű jele. Ő nem hitte, hogy sikerülni fog neki” – magyarázza a testbeszédre a pozitív és negatív példákat Barker. A helyes megközelítés (győzni fogok) tehát meggyőző testbeszédet is eredményez (fej magasan, tartás határozott).
Nyomásra pedig azért van szükség, hogy érezzék a játékosok, még a gyakorlás közben sem babra megy a játék. A sportriporter szerint jó taktika, ha még ilyenkor is kisebb pénzösszegben játszanak a játékosok, hogy szokják kicsiben azt a nyomást, amit majd egy világbajnokság során kell elbírniuk.
Ha mégoly sokatmondóak is Barker javaslatai – a mostani tornán a tanácsok nem tudták megóvni az angol válogatottat a csúfos kudarctól: a németek ismét felülkerekedtek.