-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Véget ért a tanév, az iskolák bezárták kapuikat, így az utóbbi héten több millió gyermek került falvaink, városaink utcáira, ahol szabadon lézenghetnek, csavaroghatnak, semmirekellősködhetnek. Könnyen beszélnek azok, akiknek nem kell együtt élniük velük, de a szülőknek, akiknek nap mint nap el kell viselniük őket, egyre nagyobb gondot okoznak. A feszültség az ország egyes területein már-már elviselhetetlen a családokban. Megkérdeztük az érintetteket...
„Aki befogad egy ilyen gyereket a nevemben, engem fogad be.” (Mt. 18,5)
Amerre a gyerekek szaladgálnak, mindenben kárt tesznek. „Letapossák a virágot, letépkedik a bokrok leveleit. Van, ahol a szárítón lévő ruhákat is leszaggatják” – mondta el kérdésünkre egy tisztességes háziasszony. „Az útvonalukat a frissen fölásott virágoskertben is jól lehet látni” – mutatja az asszony földúlt kertjét. „Utána betapicskolnak a házba, nem törlik meg a lábukat, nem vetik le a cipőt, szandált, és mindent összekoszolnak: nem kímélik a frissen porszívózott szőnyeget, a fényesen csillogó, frissen fölmosott padlót sem.” Lábnyomaik valóban mindenhol ott vannak.
A családi beszámolókból kitetszik, hogy mai gyerekek rombolnak, kerítést szaggatnak, indokolatlanul, az agressziójukat élik ki, végigmennek a szobákon és a kerten, mindent letaposnak, ami az útjukba esik. A szülők persze segítik, nevelik, ellátják őket, de annyi kárt okoztak, hogy néha – érthető módon – elfogy a türelmük...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nyáron a gyerekek csapatokba verődve sokszor egyszerűen beköltöznek a kerti lugasba vagy fölmásznak a fára. Előbbi indokolatlan, a utóbbi még veszélyes is. „A kertet tönkreteszik, a locsolókannákat széthányják, szétfeszegetik a kerítést, de most már ahogy az élő gyümölcsösön mennek át, ott is kárt csinálnak, lopják az élő cseresznyét, meggyet, amit csak találnak. A fóliasátorban keresztülmennek a salátán” – mondja egy károsult.
A mai gyerekek lépten-nyomon megnehezítik a szüleik életét, zaklatják a felnőtteket. Bejárnak a konyhára, amit látnak, megesznek. Csoportokban járnak, ruháikat eldobálják, szemtelenek. A kerten átgázolnak, a zöldséget és a gyümölcsöt leszedik, letapossák. Viselkedésükkel megriasztják a lakosságot. Nem igaz, hogy csak a rossz gyerekek okoznak kárt nekünk, felnőtteknek, kevés kivételtől eltekintve mindegyik megkeseríti a dolgát végző, normális, felnőtt ember életét.
„Éjszaka is csak a gond van velük, nem alszanak, bejönnek a hálószobánkba, nem törődnek azzal, hogy nekünk másnap dolgozni kell menni (mert valakinek el kell tartania őket!)” – panaszkodik egy elkeseredett édesanya. Az is előfordult – derült ki egy beszámolóból –, hogy a gyerekek éjszaka egyszerűen fölkelnek, és a szobájukban csörömpölnek a játékokkal, és a szülőnek így erre kell ébrednie. Néha sírnak is: az a legrosszabb. Mert ilyenkor azt várják, hogy a felnőtt türelemmel vigasztalja őket. Nagyon nagy terhet jelentenek egy dolgozó ember életében.
Milliónyian vannak! És bár sokszor mondják, hogy a számuk évről évre csökken, ez az okozott kár mennyiségén egyáltalán nem látszik. Ha megkérdezzük őket, hogy ezt vagy azt a rosszaságot miért csinálták, csak azt felelik, hogy „ők csak játszottak”, vagy egyszerűen, hogy „nem akartak rosszat, nem volt szándékos”. De hiába a szülői jóindulat, néhány nevelő célzatú pofon, legközelebb ugyanúgy összepiszkolják a ruhájukat vagy össze-vissza esznek, majd fájlalják a hasukat és hánynak – ahol éppen rájuk jön, ha a buszmegállóban, akkor ott.
„Hiába vigasztalnak minket, szülőket azzal, hogy nyáron pár hétre le lehet passzolni a kölyköket a nagyszülőkhöz, vagy el lehet csapni őket egy-egy iskolai táborba. A vége úgyis az, hogy hazajönnek: csak ideig óráig hagyják el a mi házunkat, végül mindnyájan újra itt lesznek” – mondja egy édesapa. „És ezzel bizony nekünk, normális felnőtt embereknek kell valamit kezdenünk, mert azt nem hagyhatjuk, hogy mindent tönkretegyenek és felborítsanak az életünkben!”
A gyerekek koszosak, ezért komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek a társadalomra nézve. Ha jó idő van, egész nap kint turkálnak a koszban, leülnek a földre, a tiszta ruhájuk, fél perc sem telik el, már csupa mocsok. A koszos kezükkel belenyúlnak a szájukba, szemükbe. Ha náthásak, nem fújják ki rendesen az orrukat, és ha tüsszentenek vagy köhögnek, nem teszik a szájuk elé a kezüket. Egy-egy gyermek kész bacilustanya. Evés előtt, WC-zés után mindig figyelmeztetni kell őket a kézmosásra. De a felnőttek legtöbb próbálkozása hiábavaló: a gyerekek rendszerint ragadnak a kosztól. És rémes belegondolni abba, hogy hány milliónyi baktérium és vírus nyüzsög bennük és rajtuk. Ehhez jön hozzá az, hogy a legtöbb gyerek nem szeret fürdeni. A hajmosást egyenesen rühellik. A fogmosást pedig rendszeresen elbliccelik.
Ebben a felvilágosult, liberális világban is, ahol virágzik a gyermekjog és a gyermekvédelem, ki lehet, és ki is kell mondani: a felnőttek manapság gyakran már úgy érzik, hogy ők kerültek korlátozott helyzetbe, mert nem mernek sokszor kimenni az utcára, amikor ott randalíroznak a gyerekek. Részben azért, mert ezek csapatokban jönnek-mennek: kiskamaszok, kamaszok, fiatal felnőttek – életkori bandákba szerveződve. Részben azért, mert ezek a sokszor csapatokban mozgó fiatalok kifejezetten fenyegető magatartást is tanúsítanak. Félelmet keltenek, mert nagy számban mennek el a kerítés előtt. A nagyobbak közül sokan alkoholizálnak, és állítólag drogoznak is. Hangosan, sokszor kiabálva beszélnek, néha pedig csak idiótán vihognak. „Olyan szavakat használnak, amelyeket nem ismerünk, a nagyobbak még gúnyos, bíráló megjegyzéseket is megengednek maguknak” – mondja egy helyi lakos. „A buszon nem adják át a helyet, a vonaton fölteszik a lábukat az ülésre. Ilyen kezelhetetlenül viselkednek – hiába a tanári vagy szülői felügyelet” – nyilatkozta egy pedagógus, aki már 15 éve foglalkozik gyerekekkel.
Rosszul öltözöttek, különböző színűek, idióta popsztárokat majmolnak – minden második évben mást, megjegyezni is lehetetlen. Elviselhetetlen zenéket hallgatnak sokszor hangosan az utcán. Máskor bedugják a fülüket, és sehova sem nézve bámulnak maguk elé: így pusztítják csekély számú agysejtjeiket. „Aztán csodálkoznak, ha baleset éri őket! Aztán persze azzal is csak a szülőnek van gondja: orvoshoz vinni, kórházban látogatni stb.” – mondja egy nagymama. „Idegen tőlünk a kultúrájuk” – teszi hozzá.
Végül érdekes kérdés, hogy a nagyobbak miért nem dolgoznak közülük. A nyári szünetben nem kell tanulni: „idő éppenséggel volna valamilyen diákmunkát végezni...” De ezek a mai fiatalok nem akarnak dolgozni, inkább unatkoznak, tévét néznek vagy az utcán csapatokba verődve botránkoztatják meg a járókelőket. „Mire lesznek így jók? Hogyan bízhatjuk majd rájuk országunk jövőjét?” – kérdezi egy kétségbeesett pedagógus, akit idén nyugdíjaztak, mert órát kellett adni egy fiatal kollégának. „Ugyan semmihez sem fognak érteni, de ha felnőnek, a mi munkánkat fogják elvenni. Már ma is inkább fiatalokkal töltik fel a megüresedő pozíciókat, mert nekik kevesebbet kell fizetni” – panaszkodik a valós fenyegetés miatt egy munkavállaló.
Ez tehát a helyzetkép egy héttel a vakáció kitörése után, 2015-ben, Magyarországon.
A szövegben egyenes és tartalmi idézetek találhatók a 444 „Tudnak viselkedni a színesbőrűek a városban vagy legalább a Tücsök utcában?” című összeállításából, illetve az M1 híradóiból.