-
stanley: @Fülig James: Ja igen, és az angol idézetet már nem a korábban idézett cikkből, hanem az a...2021. 01. 25, 22:50 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
stanley: @Fülig James: Bocsánat a több hónapos késéshez, valszeg vmit rosszul állítottam be a level...2021. 01. 25, 22:46 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Akamai friss jelentése szerint kifejezetten előkelő helyet foglalunk el a világban, de a régióból például Románia jobb nálunk.
A világ legnagyobb tartalomelosztó hálózatának (content delivery network – CDN) működtetője, a szervereivel a web forgalmának körülbelül 15-20 százalékát lebonyolító Akamai nyilvánosságra hozta legfrissebb jelentését, melyben saját felmérésük alapján leginkább arról adnak számot, hogy az internetezést tekintve legfejlettebb 50 országban milyen átlagos sebesség volt tapasztalható a hálózatokon 2010 második negyedévében. Erre a jelentésre, valamint a felhasználók számának alakulását számba vevő Internet World Stats adataira alapozva a svéd Pingdom monitoringcég készített el egy elemzést. Ahogy azt a korábbi jelentéseknél is kiemelték, ezek mért adatok, tehát nem az előfizetésekben megadott értékekkel számolnak.
A felhasználók számát tekintve a listán első Kína (420 millió felhasználó), az 50. pedig Dánia (4,75 millió felhasználó): összességében 1,8 milliárd internethasználó található ezekben az országokban.
Az első fontos megállapítás az országok szerint mért átlagos sebesség. A grafikonon a név mellett zárójelben a szám azt mutatja, hogy felhasználói alapján az adott ország hányadik a listán, míg a fő adat a náluk mért átlagos internetezési (letöltési) sebesség. Ebben a rangsorban Magyarország kiválóan szerepel, a 4,45 Mb/s-mal a 13. pozíciót foglaljuk el: a régiónkban csak Románia és Csehország került elénk, és megelőzzük például Németországot, Nagy-Britanniát, sőt Tajvant is.
A három ázsiai ország által vezetett lista tanúsága szerint Dél-Korea fölénye e téren továbbra is megmaradt (16,63 Mb/s), annyival jobbak mindenkinél, mintha nem is egy bolygón élnénk. Kína feljövőben van, de leginkább a felhasználók számát tekintve, a 0,86 Mb/s egyelőre a rangsor utolsó részébe szorítja őket, hiszen a világátlagtól (1,8 Mb/s, ezt azonban nem ötven országon mérték, hanem az összesen) is messze elmaradnak (az persze érthető, hogy mindez Hongkongra nem vonatkozik: a politikailag Kínához tartozó város a második a listán 8,57 Mb/s-mal). Az is érdekes – nem hiába vált olyan fontos kérdéssé ez az USA-ban –, hogy az Egyesült Államok még mindig le van maradva, épp hogy előttünk szerepelnek a 12. helyen.
A világátlag, ahogy említettük, 1,8 Mb/s, de a részletek is érdekesek: az összes kapcsolatot tekintve már majdnem 22 százalékuknál éri el az átlagos letöltési sebesség az 5 Mb/s-ot, illetve gyorsabb ennél, de több mint fele a kapcsolatoknak legalább 2 megabites vagy gyorsabb. Ha a bontást nézzük – vagyis, hogy az adott országon belül milyen arányban szerepelnek a gyorsabb, illetve lassabb kapcsolatok –, akkor azt mondhatjuk, Magyarországnak itt sincs oka szégyenkezésre, az 5 megabites vagy annál gyorsabb kapcsolatok arányát tekintve is tartja a 13. helyet, a 2 megabitnél lassabb kapcsolatok arányát tekintve pedig még előkelőbb a helyezésünk.