-
Fülig James: @stanley: itt most csak arra reagálnék, hogy mivel ne keverjük össze Tolsztov kutatásait. ...2021. 01. 26, 21:24 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
stanley: @Fülig James: Ja igen, és az angol idézetet már nem a korábban idézett cikkből, hanem az a...2021. 01. 25, 22:50 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
stanley: @Fülig James: Bocsánat a több hónapos késéshez, valszeg vmit rosszul állítottam be a level...2021. 01. 25, 22:46 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A férfiúi csapodárságot gátló „hűséghormonra” bukkantak német kutatók. A vegyület legalább tíz centivel növeli a férfiak távolságtartását idegen nők irányában.
Az oxytocin hormonról van szó, amely a szervezetben természetes módon képződik. Szerepet játszik a szexben, a szexuális csáberőben, de a bizalomban és hűségben is azzal, hogy segít a férfiaknak romantikus érzelmeik táplálásával távol tartani magukat számukra vonzó külsejű ismeretlen nőktől. A távolságtartás szó szerint értendő: a bonni egyetem kutatói pontosan kicentizték, hogy mennyire közeledett, vagy engedett magához közel vonzó nőket férfiak két csoportja. Az egyik csapat tagjainak orrpermetezővel oxytocint adtak, a másiknak csak placebót. A mérések alapján az oxytocinosok 10-15 centivel távolságtartóbbnak bizonyultak, mint a kontrolcsoport tagjai.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kísérletben 57 férfi vett részt alanyként, valamennyien egészségesek és heteroszexuálisak. A csoport nagyjából fele él monogám párkapcsolatban. A permet befújása után 45 perccel hozták össze őket egy nővel, akit az alanyok vonzónak találtak. Miközben a nő lassan közeledett hozzájuk és távolodott tőlük, a kutatók arra kérték a férfiakat, hogy mondják meg, mikor ideális a távolság, és mikor válik parányit már kényelmetlenné a nő közelsége. Így centizték ki az oxytocin parancsolta távolság és a hatásától mentes közötti különbséget.
A férfiak közötti távolságtartást ugyanakkor nem befolyásolta a hormon: az oxytocinosok ugyanannyira engedték magukhoz közel a másikat, mint kontrolltársaik – adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.