-
gekovacsistvan: Munkácsi Bernát tehát, hitet tesz a magyar nép és a magyar nyelv eredetének egysége mellet...2021. 04. 13, 17:27 Az ugor lovakrul
-
gekovacsistvan: "Munkácsi Bernát ezúttal is megfogalmazta azt az állítását, hogy a magyarság nem a türkökt...2021. 04. 13, 11:17 Az ugor lovakrul
-
mederi: "Csak a véletlennek köszönhető, hogy a két szó azonos alakúvá vált." -Szerintem is. A magy...2021. 04. 04, 10:26 Miért nyúl a nyúl?
-
mederi: @Fülig James: 61 Egy körülbelüli idézet a Wikipédiából Fleming kísérleteinek sikeréről kol...2021. 04. 04, 09:32 Dob és dob
-
mederi: A közmondás szerint a "részeg disznó (ember) hentereg a földön" és nem *hengereg, mert meg...2021. 04. 01, 10:02 Hentel-e a hentes?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tíz pontban gyűjtötte össze a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE) azokat a szempontokat, amelyekre érdemes figyelni, ha egy munkáltató nyelvi képzést szervez; a szervezet azt javasolja, hogy regisztrált és akkreditált nyelviskolát válasszanak, és ne csak az ár legyen a döntő szempont.
A tömörülés az MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában felidézte: a szakképzési hozzájárulásról szóló új, 2012. január 1-jével hatályba lépett törvény megvonta a munkáltatóktól azt a költségcsökkentési lehetőséget, hogy a kötelezően fizetendő szakképzési hozzájárulás egy részét munkavállalóik (nyelvi) képzésére fordítsák.
A szakmai szervezet azt írta, hogy mivel e lehetőség megszűnt és a képzésre fordítható keret a válság miatt egyébként is csökken, 2012-től még fontosabb, hogy a nyelvi képzéseket a lehető leginkább költséghatékony és mérhető módon szervezzék; ehhez szeretnének segítséget nyújtani.
Az egyesület kiemelte: nem elég, ha a szervezők keresnek egy nyelvtanárt, aki számlát tud adni az oktatásról, a vállalati nyelvoktatásnak továbbra is meg kell felelnie a hatályos jogszabályoknak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Azt javasolják, hogy a munkáltatók válasszanak regisztrált és akkreditált nyelviskolát, ellenőrizzék a referenciákat, és ne csak az ár legyen a döntő szempont. Fontosnak tartják, hogy minősített legyen az adott nyelviskola, s az érintettek pontosan határozzák meg a nyelvi célokat és igényeket. Indítványozzák, hogy a szervezők ne feledkezzenek meg a lehetséges pályázati finanszírozási lehetőségek feltérképezéséről, és olyan nyelviskolát válasszanak, amely az adminisztráció terheinek nagy részét leveszi a vállukról.
Fontos a nyelvoktatás eredményességének mérését előre tisztázni, és olyan nyelviskolát választani, amely rugalmasan alkalmazkodik az iparág, a cégprofil, a munkarend speciális elvárásaihoz, a konkrét célokhoz – írták.
A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete független, országos szakmai szervezet. Tagjai kizárólag olyan nyelviskolák lehetnek, amelyek a szigorú minősítési követelményeknek megfelelnek; jelenleg az országban csaknem 50 minősített nyelviskola van. Az egyesület szaktanácsadással megkönnyíti a nyelviskolákkal kapcsolatos választást, és jogorvoslati javaslattal segít, ha esetleg jogi vita alakulna ki egy nem körültekintően választott, „problémás” nyelviskolával.