-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Április 6-án első alkalommal rendezik meg inkLinket. A rendezvény különleges programokkal szolgál az adatújságírás iránt érdeklődőknek. Kedvcsinálónak íme egy kis történeti áttekintés az irányzat kezdeteiről.
Adatokat gyűjteni és az értelmezésüket megkönnyítő grafikonokat készíteni korántsem új hóbort – írja a Kereső Világ blog. Az 1850-es években a krími háború során Florence Nightingale ápolónőként kísérte a brit csapatokat. Habár az ellátás körülményei borzalmasak voltak, áldozatos munkájának eredményeként a sebesült katonák halálozási arányszáma 42 százalékról 2,2 százalékra csökkent. Teljesítményét a kor vezető orvosai nem ismerték el, ezért Nightingale, aki képzett statisztikus is volt, eredményeit saját találmányán, úgynevezett poláris diagramon ábrázolta, és elküldte őket a The Timesnak. Ennek következményeként a brit parlament elkezdte vizsgálni a hadikórházak helyzetét, Nightingale pedig folytatta a statisztikai jelentések készítését.
A 18. és 19. század folyamán a legtöbb államban kialakultak a mai statisztikai hivataloknak megfelelő intézmények. A népszámlálási adatok nem csak a demokratikus berendezkedéshez elengedhetetlen választások lebonyolításához nyújtottak segítséget, hanem a gazdasági és politikai döntések előkészítéséhez és monitorozásához is. Kialakultak az adóztatáshoz és ágazati politikacsináláshoz (policy-making) szükséges adatszolgáltatási kötelezettségek (pl. könyvelés, iskolai nyilvántartások stb.), valamint velük együtt fejlődtek a társadalomtudományok és a társadalomstatisztika is. Az első számítógépek egyike, Herman Hollerith tabulátora az USA népszámlálási hivatalának segített a cenzus adatainak feldolgozásában. A gépet gyártó cégből lett később az IBM.
1969 fordulópont volt az adatújságírás történetében. Ebben az évben Clarence Jones a The Miami Herald büntető igazságszolgáltatásról szóló cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyi seriff bűnözőkkel tartatta felügyelet alatt a városi szerencsejátékot és a prostitúciót. Ugyanebben az évben jelent meg Philip Meyer Precision Journalism (Precíziós Újságírás) című könyvének első kiadása. Meyer amellett érvel, hogy az újságírás számára elengedhetetlen a társadalomtudományok módszertanának átvétele, hiszen habár funkciójában más, vizsgálódási terepe nagyban hasonló. A közös metodológia központi magja az adatok gyűjtése és kezelése, a kötet későbbi kiadásaiban Meyer egyre inkább előtérbe helyezi ezt a szerepet.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A nyolcvanas években a Meyer által lefektetett alapokon lassan felépült a társadalomtudományokhoz közel álló újfajta újságírás. David Weaver és Maxwell McCombs nagy hatású cikkében összegezte ezt a változást. Persze a társadalmi kérdésekre való nyitottság és a majdhogynem tudományos igényű elemzés sosem állt távol az újságírástól, de ezek sokkal inkább szociográfiai riportok voltak, hasonlóak Illyés Puszták népéhez. A nyolcvanas években a kvalitatív, megértésre és már-már irodalmi eszközökkel készített riportokra építő, úgynevezett posztmodern vagy narratív irányzat és a kvantitatív, empirikus adatokat használó és társadalomtudományi elméletekre alapozó irányzat végleg elvált egymástól.
Az internet megjelenése életre hívta a Nyílt Adat Mozgalmat (Open Data Movement). A demokratikus országokban mára a legtöbb statisztikai hivatal által gyűjtött adat nyilvános és elérhető az interneten. A nagy nemzetközi szervezetek (Világbank, EU, ENSZ-szervezetek) is elérhetővé teszik adataikat. Egyre több nemzeti archívum érhető el digitális formában (gondoljunk hazánkban a MEK-re és a DIA-ra). Intézményesített formája is van annak, ha olyan adatot szeretnénk elérni, ami nem nyilvános, erről szólnak a FOIA (Freedom of Information Act) törvények. Amennyiben egy hatóság nem tudja meggyőzni a bíróságot, hogy az általa gyűjtött és kezelt adatok titkosítása szükséges, akkor a kért információt nyilvánosságra kell hozni.
Az internet nyújtotta infrastruktúra és az információhoz való hozzáférés új módja hívta életre az adatújságírást (angolul data driven journalism) a kétezres évek derekán. Következő cikkünkben ennek járunk majd utána.
Április 6-án A Knight-Mozilla OpenNews támogatásával szervezzük az első adatújságírás-napot. Ennek keretében külföldi és hazai szakemberek segítségével ismerhetik meg az érdeklődők – újságírók, nyelvészek, programozók – az adatújságírás elméletét és gyakorlatát. Az előadásokkal párhuzmosan egy hack-day zajlik: ennek keretében lelkes fejlesztők próbálnak az újságírók számára használható nyílt forráskódú eszközöket alkotni.