-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hargita és Kovászna megye megmaradhat két különálló közigazgatási egységként, de nem egyesülhet közös megyévé, ez a legnagyobb engedmény, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyáltalán elérhet – ezt maga Traian Basescu államfő jelentette ki egy román kereskedelmi televíziónak adott nyilatkozatában.
A romániai sajtóban csütörtökön felkapott nyilatkozat szerint az államfő ezzel a javaslatával maga állt elő az RMDSZ vezetőivel folytatott tanácskozáson, amely a közigazgatási átalakítás tervéről szólt. Elmondta, hogy az említett tanácskozáson egyértelműen jelezte: ez a legnagyobb engedmény, amelyet a magyarok e szervezete egyáltalán elérhet.
Basescu arra utalt, hogy az általa javasolt nyolc óriásmegye mellett a magyar többségű Kovászna és Hargita megmaradna külön megyei státusban úgy, ahogy most létezik, vagyis két külön megyeként, de nem egyesülhetnének. Leszögezte: részéről ez a végső ajánlat. „Maradjatok meg így, de ne tegyetek keresztbe egy etnikai kérdés miatt 20 millió románnak egy olyan folyamatban, amely számukra kedvező” – mondta Basescu az RMDSZ vezetőinek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az államfő – mint az adásban elmesélte – azt is közölte az RMDSZ vezetőivel, hogy Hargita és Kovászna megye továbbra is a kormánytámogatásoktól függ majd, ha elfogadják a kompromisszumos változatot. Szerinte ugyanis a többi nyolc „óriásmegye” közvetlenül fordulhat majd Brüsszelhez európai uniós pénzek megpályázására, és nem kell sorban állniuk a különböző miniszterek irodája előtt. Basescu ezzel értésre adta, hogy Hargita és Kovászna megye – mivel kis méretű marad – csak a bukaresti kormányon keresztül pályázhat uniós pénzekre.
Romániának jelenleg 41 megyéje és nyolc fejlesztési régiója van. Basescu és a kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) azt javasolta, hogy a nyolc fejlesztési régiót alakítsák át megyékké, ezáltal csökkenne a bürokrácia, akárcsak a központi és helyi közigazgatási államapparátus. Ezt a javaslatot azért ellenzi az RMDSZ, mert a magyarság csaknem 90 százalékát befogadó észak-nyugati és központi óriásmegyékben a magyar nemzetiségű lakosság aránya 30, illetve 20 százalék alá csökkenne.
Az Új Magyar Szó csütörtöki száma szerint az RMDSZ várhatóan nemet mond hétfőn az államfőnek, a magyar szervezet ugyanis addig kapott határidőt arra, hogy választ adjon a területi-közigazgatási átszervezéssel kapcsolatban felmerült újabb javaslatra. A lap szerint az elutasító álláspont már az RMDSZ frakcióinak szerdai együttes ülésén körvonalazódott, de az utolsó szót a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) kell kimondania, amely szombaton ülésezik Marosvásárhelyen.
A magyar képviselők és szenátorok elsöprő többsége elfogadhatatlannak tartja ezt a javaslatot, több aggály is megfogalmazódott – mondta a lapnak Édler András RMDSZ-es képviselő. A politikus a legvalószínűbb forgatókönyvnek azt tartja, hogy pénteken az RMDSZ területi elnökei, majd szombaton az SZKT is elutasítja az államelnök javaslatát. Szerinte arra hatalmazzák fel majd Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét: kérje az államfőtől, hogy az ország közigazgatási átszervezését őszre halasszák.
A Krónika című napilap is azt írta, hogy az RMDSZ erdélyi és a partiumi területi szervezeteinek vezetői sem értenek egyet Basescu legújabb javaslatával.