-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kanadai British Columbiában a helyi rendőrség a Google Translate programját használta hírei franciára fordítására – ám Montreal lakossága kifogást emelt.
A rendőrségi híreket – eltűnt gyerekekről vagy elszabadult foglyokról – jó a lehető leggyorsabban eljuttatni a nagyközönséghez. Ebből a felfogásból kiindulva adott hozzá a kanadai Brit Columbia helyi rendőrsége angol nyelvű híreihez egy új alkalmazást, amellyel a hírek francia változatát is azonnal el tudták olvasni az érdeklődők a Google Translate segítségével. A Google szoftverje persze közismerten nem tökéletes, a leglényegesebb információk mégis többnyire könnyen kibogozhatók a szoftver nyersfordításából. A rendőrség kénytelen volt azonban eltávolítani az alkalmazást a honlapjáról, mivel a kanadai francia nyelvvédők kifogásolták a fordítások minőségét – írja a Vancouver Sun cikke.
(Forrás: wikimedia commons)
A kanadai rendőrségnek – ismertebb helyi nevén RCMP (Royal Canadian Mounted Police) – így most napi 3000 dollárt kell fizetnie hírei hivatalos francia fordításáért. Ráadásul ezek csak több nap késéssel jelennek meg a honlapon, ellentétben az azonnal elérhető Google-fordításokkal.
Kanada hivatalos kétnyelvűsége azt jelenti, hogy az állami intézmények kötelesek mindenről angolul és franciául is tájékoztatni a kanadai állampolgárokat. A törvény azonban a Google Translate instant fordítását nem fogadja el megfelelő helyettesítésnek.
Pedig Brit Columbia azon tartományok közé tartozik Kanadában, ahol igen kevés a francia anyanyelvűek száma, így állítólag még megfelelő francia fordítót is nehezen talál a helyi rendőrség. A 2006-os népszámlálási adatok szerint mindössze 63 ezer helyi lakosnak francia az anyanyelve – ami például kevesebb mint a pandzsábi (166 ezer), a kantoni (134 ezer), a német (90 ezer) vagy a mandarin (73 ezer) anyanyelvűek száma –, és a tartomány összlakosságának másfél százalékát sem éri el.
A rendőrség honlapján a Google Translate segítségével továbbra is elérhetőek a hírek azonnali pandzsábi és mandarin fordításai; e nyelvi kisebbségek ugyanis nem ragaszkodnak hivatalos fordításhoz.
A francia fordítások minőségét többek között az ország másik végében található Montreal egyik lapja, a La Presse kritizálta. Ezek után döntött úgy a rendőrség, hogy megszüntetik a nem hivatalos fordítói alkalmazás használatát, mert az nem felel meg a kanadai törvényeknek.