-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Facebookon már nem csak férfiak és nők lehetünk! Több mint ötven további nemi identitás közül választhatjuk ki a hozzánk legközelebb állót. A szolgáltatás egyelőre csak Amerikában érhető el, mi azért megmutatjuk, milyen kategóriák szerepelnek a listán.
Február 13-ától már nemcsak nők vagy férfiak lehetünk a Facebookon, hanem egy 56 elemű listából választhatjuk ki nemi identitásunkat. A listában az androgüntől a bigenderen át transzszexuálisig. Az új opciók egyelőre az amerikai felhasználók számára érhetőek el – számol be a The Week magazin.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az új beállítási lehetőségeket nem fogadta mindenki lelkesen: egyesek szerint az egész arra lesz jó, hogy célzottabban tudjanak reklámozni a Facebookon. Ugyanakkor a Facebook szóvivője, Will Hodges azt mondja, hogy rengeteg embernek egyáltalán nem lesznek érdekesek ezek az új opciók, azoknak azonban, akik használni fogják őket, sokat jelenthet, hogy a közösségi oldalon is nyíltan vállalhatják nemi identitásukat.
Az új opciókat a személyes adatok beállításainak lehet megtalálni; és azt is be lehet állítani, hogy kik láthatják a nemi identitásunkra vonatkozó információkat. A felhasználók azt is megválaszthatják, hogy a Facebook milyen angol névmással utaljon rájuk – például, hogy a nemileg semleges, de eredetileg többes számú they-t kívánják-e látni vagy sem. Ezzel majd a magyar változat fordításakor nem kell majd bajlódni...
Ötvenhat új lehetőség van tehát – ez elsőre soknak tűnhet. Valójában azonban nem is annyira sok, hiszen jó néhány olyan van köztük, ami egymásnak szinonimája. A legtöbb kategóriának nincs még bevett magyar neve, így mindenhol megadjuk az angol változatot is. És persze kíváncsian várjuk, hogy milyen magyarítást kapnak majd ezek a kifejezések. Most a legfontosabbak jelentését el is magyarázzuk.
1. Agender / semleges (Agender/Neutrois)
Aki agender, az úgy érzi, hogy egyik nemhez sem tartozik, nem szívesen mondja magáról sem azt, hogy nő, sem azt, hogy férfi. Vagy úgy érzik, hogy nincs egyáltalán nemük, vagy úgy, hogy semleges neműek. Néhányan műtéttel vagy hormonok segítségével érik el azt, hogy a testük megfeleljen az általuk vallott identitásnak.
2. Androgün (Androgyne/Androgynous)
Aki androgün, az mind a férfi, mind pedig a női nemi jellegzetességeket képviseli. Az androgün különálló, harmadik nem.
3. Bigender (Bigender)
A bigender szintén rendelkezik mind a férfi, mind pedig a női jellegzetességekkel. De szemben az androgünökkel, aki bigender, az különböző helyzetekben különféleképpen viselkedik: bizonyos helyzetekben nőként, bizonyos helyzetekben férfiként. A bigenderek tehát váltogatják nemi identitásukat.
4. Cisz / Ciszgender (Cis/Cisgender)
A ciszgendernek csak a neve szokatlan; ez a transzgender ellenkezője. A ciszgender olyan ember, aki biológiailag olyan nemmel születik, mint amilyen társadalmi nemmel (genderrel) azonosulni tud.
5. Nőből férfi (Female to Male/FTM)
Olyasvalaki, aki átmenetet képez a nő és a férfi között – akár fizikai értelemben (tehát transzszexuális) vagy a társadalmi nemi identitását (azaz a genderét) illetően.
6. Képlékeny gender (Gender Fluid)
Hasonlóan a bigenderekhez, a képlékeny gender indentitásúak szabadon váltogatják a női és a férfi nemi jellegzetességeket különböző helyzetekben.
7. Eltérő (Gender Nonconforming/Variant)
Igen tág kategória; azok tartoznak ide, akik nem viselkednek a biológiai nemüknek megfelelő társadalmi elvárások szerint. Ide tartoznak azok a férfiak, akik női ruhákat hordanak, azok a nők, akik férfiasan öltöznek, illetve a transzneműek is.
8. Kérdőjeles gender (Gender Questioning)
Ez a kategória azoknak való, akik még keresik a saját szexuális és társadalmi nemi identitásukat.
9. Genderqueer
A genderqueer egy nagyon átfogó kategória mindazok számára, akik nem illeszkednek a bináris (férfi/nő) nemi felosztásba. A legtöbb eddig felsorolt kategória ebbe tartozik.
10. Interszexuális (intersex)
Régebben hermafroditizmusnak nevezték, mára azonban az interszexuális kifejezés vált elterjedtté. Olyan személy, akinek a kromoszómái, illetve a nemi szervei nem kizárólag férfira vagy nőre jellemzőek.
11. Férfiből nő (Male to Female/MTF)
Olyasvalaki, aki átmenetet képez a férfi és a nő között – akár fizikai értelemben (tehát transzszexuális) vagy a társadalmi nemi identitását (azaz a genderét) illetően.
12. Egyik sem (Neither)
Valaki, aki sem nőnek, sem férfinak nem érzi magát igazán.
13. Nem bináris (Non-binary)
Akik nem bináris neműként határozzák meg magukat, elutasítják azt az elképzelést, hogy a nemek kettéoszthatóak lennének (férfi/nő), vagy akár férfi és nő közötti kontinuumként lennének elképzelhetőek. A nem binárisok szerint a gender egy jóval komplexebb dolog: háromdimenziós térként vagy sokdimenziós hálózatként képzelik el.
14. Egyéb (Other)
Ezt bárki választhatja, aki nem akar nyilatkozni a nemével kapcsolatban. Jelentheti azt, hogy valaki nem tudja bekategorizálni máshova magát, de azt is, hogy egyáltalán nem akarja a Facebook orrára kötni a nemi identitását.
15. Pángender (Pangender)
A pángender leginkább az androgünizmushoz hasonlít. Olyan harmadik nem, amely mind női, mind férfi tulajdonságokkal rendelkezik. Használható átfogóan ’mindenféle gender’ értelemben is.
16. Transznemű (Trans/Transgender)
Elég tág kategória; mindazokra vonatkozik, akik úgy érzik, hogy a társadalmi nemi identitásuk eltér a születési biológiai nemüktől. A transzgender nem feltétlenül jár azzal, hogy valaki fizikailag is meg akarja változtatni a nemét.
17. Transzszexuális (Transsexual)
Olyan transzgender személy, aki külsőleg a születési biológiai nemével ellentétes, a genderidentitásának megfelelő jegyekkel rendelkezik vagy kíván rendelkezni. A transszexuálisok átoperáltatják magukat és/vagy hormonkezeléseken esnek át.
18. Kétlelkű (Two-spirit)
Ez a kategória az eltérő genderű őshonos amerikaiakra vonatkozik. Több mint 150 bennszülött törzsnél a „kétlelkűek” olyan személyek voltak, akik genderükben eltérőek voltak, és nagy társadalmi megbecsülésnek örvendtek.
Forrás
Facebook offers users 56 new gender options: Here's what they mean