-
ganajtúrós bukta: Most találtam a wikiben: "Ugyanez a genom 50% manysi (finnugor), 35% szarmata (indoiráni) ...2025. 07. 12, 20:34 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ismeretlen ókori nyelv létéről árulkodnak az agyagtáblák, amelyeket egy 2800 éves palota romjai során leltek Törökország délkeleti részén.
A leletekről a Journal of the Near Eastern Studies folyóiratban jelent meg tanulmány. Az asszír helytartói palota feltárását nemzetközi régészcsoport végzi, az ásatások során került napvilágra a korabeli gazdasági és politikai döntésekről tudósító archívum, ékírásos agyagtáblák sokasága – olvasható a The Independent online kiadásában.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
John MacGinnis, a Cambridge-i Egyetem régésze figyelt fel azokra az agyagtáblákra, amelyek 60 nő, valószínűleg a háború során ejtett foglyok neveit sorolták fel. Az asszonyokat valamilyen gazdasági célból, munkavégzésre vezényelték a palotába a Kr.e. 8. század második felében.
Amikor a kutató elkezdte elemezni a neveket, észrevette, hogy közülük 45 semmiféle hasonlóságot sem mutat a már ismert sok ezer ókori közel-keleti névvel. A régészek és a nyelvészek most elemzik a rejtélyes neveket, hogy kiderítsék, a betűk sorrendje, vagy betűk gyakorisága valamely már ismert ókori nyelvvel nem mutat-e esetleg rokonságot.
A tudósok azonban valószínűsítik, hogy a 45 asszony a történelem első ismert „barbárjai” közül kerülhetett ki – a Zagrosz-hegységben (mai Irán) élő vad törzsek keserítették meg Mezopotámia népeinek életét, s az adott időszakban az asszírok csak Zagrosz térségében folytattak hadjáratokat.