-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Megalakulásának 55. évfordulóját ünnepli a hét második felében Prágában a „csehszlovákiai” magyar diákszervezetek legöregebbike, a prágai Ady Endre Diákkör (AED).
A csütörtöktől szombatig tartó háromnapos rendezvény – az ötévente sorra kerülő úgynevezett nagytalálkozó – most is gazdag programmal várja az egykori és a mai prágai diákokat. Az érdeklődők első ízben csütörtökön este a prágai magyar diákok hagyományos sörözőjében, a legendás Hrádekben (Pivnice na Hrádku) jönnek össze, hogy kötetlen beszélgetések keretében felidézzék diákéveiket. A találkozót Zsapka Attila és Madarász András koncertjével kötik egybe.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Pénteken délután az AED volt elnökeivel lehet találkozni és beszélgetni a Prágai Magyar Kulturális Intézetben, míg az intézmény folyosóin fényképkiállításon mutatkozik be a legendás prágai magyar diákklub. Az este a hetvenes években megalakított, majd az ezredforduló után újra életre keltett Nyitnikék néptáncegyüttes egykori és mai tagjai találkoznak és lépnek fel a prágai Nemzetiségek Házában.
Szombaton előbb közös városnézés lesz, majd este a belvárosi Jedová chyse étteremben ünnepi összejövetellel zárul a háromnapos rendezvény. Az ünnepi est keretében a Nyitnikék ad műsort.
A rendezvény alkalmával Prágában bemutatják Lacza Tihamér Sziget a szárazföldön című könyvét, amely az Ady Endre Diákkör több mint félévszázados történelmét dolgozza fel több tucatnyi korabeli fényképpel illusztrálva. A kötetet visszaemlékezések és a klub krónikáiból származó eredeti bejegyzések gazdagítják. A szöveget a fényképeken kívül egy félszáz tárgyi és írásos emléket bemutató dokumentummelléklet egészíti ki.
Prága a múlt század húszas éveiben, Csehszlovákia megalakulása után vált fokozatosan a felvidéki magyar diákság egyik legnagyobb központjává. Akkor alakult meg az első prágai magyar diákklub, a Szent György Kör, amely a későbbi Sarló elnevezésű szlovákiai magyar szociológiai mozgalmat is megalapozta. Napjainkban mintegy 400-450 szlovákiai magyar tanul a prágai egyetemeken. Az AED-nek évente mintegy kéttucatnyi rendezvénye van. Az adysok minden évben rendszeresen felkeresik a szlovákiai magyar középiskolákat is, hogy a diákokat megismertessék a csehországi továbbtanulás lehetőségeivel.
Prágán kívül Brünnben is működik magyar diákkör, mégpedig a hatvanas évek végén alapított Kazinczy Ferenc Diákklub (KAFEDIK). Mindkét diákkör jó kapcsolatokat ápol a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségével (CSMMSZ), a tízezres csehországi magyarság legnagyobb kulturális és társadalmi szervezetével.