-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 40 @Sándorné Szatmári: 41 válaszomhoz kiegészítés ként: Az általános minősítést...2025. 01. 23, 09:51 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy mesés kor tárulhat elénk, és még csak fel sem kell kelnünk a számítógép elől – a Magyar Országos Levéltár adatbázisában már hozzáférhető számos középkori oklevél.
Hatékonyabb kutatást, gyorsabb keresést tesz lehetővé a Magyar Országos Levéltár egyik idei eredménye: a digitalizált középkori oklevélgyűjtemény. A történeti kutatók tehát igen nagy haszonnal „forgathatják” a folyamatosan bővített oklevél-adatbázist.
(Forrás: MTI/Nagy Lajos)
Mint a MOL honlapjáról kiderül, számos irat veszett oda a török idők alatt, de még így is jelentős mennyiség áll rendelkezésre. Az 1980-as években kezdték el az iratritkaságok gépi feldolgozását, pontosabban akkor még csak az adataikét. Ennek a munkának a következő lépéseként értékelhető a digitalizálás megkezdése 2007-ben; a folyamat legfrissebb eredménye pedig a digitalizált gyűjtemény.
A középkori oklevelekhez a Magyar Országos Levéltár oldaláról lehet hozzáférni. Az intézet munkatársai szerint nemcsak a magyar, de a környező országok kutatói számára is nagy segítséget jelenthet a gyűjtemény.
Várhatóan 2010 tavaszára kerül fel a rendelkezésre álló teljes anyag, beleértve a közreműködő levéltárak (a Vas Megyei Levéltár, a Veszprém Megyei Levéltár, a Zala Megyei Levéltár, a győri Egyházmegyei Levéltár és a Veszprémi Érseki Levéltár) oklevélkészletét is.